Пролетната среща за правата на детето по програма „Мегафон“ се проведе от 5 до 8 април в духа на епидемиологичните обстоятелства – в онлайн среда.
Това е втората образователна дейност след „Есенното училище“, свързана с неформален тип гражданско образование за правата на човека. В нея участваха представители на седем организации – членове на Национална мрежа за децата и доказани специалисти, които работят в екипи с деца: Фондация “Агапедия Бъгария“, Фондация „Мисия криле“ – гр. Стара Загора, „Заедно в час“ – с екип представители от гр. Пловдив, Фондация „Бъдеще“ – гр. Ракитово, Сдружение „Василица“ – гр. Варна, Сдружение „Първи юни“ – гр. Бяла Слатина, Сдружение „Младежка толерантност“ – гр. Горна Оряховица.
Пролетната среща на „Мегафон“ е възможност за участниците деца да научат още за правата на детето и в частност за правото на мнение, да възприемат детското участие през конкретни примери, дискусии и казуси, да развиват уменията си да формират и отстояват позиция по въпроси, които касаят реалния живот и социално значими проблеми. Срещата е и възможност за професионалистите от организациите да задълбочат работата с млади хора през различна перспектива и да ги подкрепят и насърчават, като дават своя професионален принос и като съдействат за организационното развитие на сдруженията си.
В онлайн срещата бяха обсъдени теми, касаещи видовете властови системи. Акцентът беше върху диалога между медиите, правителството, гражданите и неправителствения сектор. Специално внимание беше поставено върху дискриминацията в различните й измерения, а участниците споделиха своите виждания в защитена среда.
Особено важен фокус беше доброволчеството, застъпничеството и какво място заема детското участие в различни каузи и инициативи. Смисълът и значението на детското участие в България все още е една от не толкова разпознаваемите форми на участие на младите хора, което налага различните теоретични постановки и примери да бъдат специален акцент в работата с тях. Сред обсъжданите теми беше темата за лидерството – какви трябва да бъдат качествата на добрия ръководител и предизвикателствата, пред които се изправя. Екипите дискутираха свободно кои са техните лидери и значими личности от общността – кметове, директори на училища, доброволни, неправителствени организации и др.
Работата премина в диалог, преплетен с различни игрови методи и техники. Екипите широко дискутираха темата за фалшивите новини, разпознаването им и необходимостта от критично мислене. В онлайн тренинга бяха реализирани допълнителни екипни дейности, в които младите хора, подкрепени от менторите си, участваха всеки ден.
По време на обучението екипите бяха запознати с платформата на УНИЦЕФ България – U-Report като пример за мащабна платформа за допитване, търсеща мнението на младите хора в България по ключови теми.
Екипите се запознаха и с предстоящата си работа в Програмата, свързана с младежкото участие по време на годишния доклад на Национална мрежа за децата – Бележник 2021 и годишните награди „Златна ябълка“, където те също ще имат активна роля.
За отбора на малките и големите младежи беше отговорен екипът по детско участие към Национална мрежа за децата – Белла Динкова – „Координатор Детско участие“ и Хермина Емирян – консултант по организационно развитие.
Младежкото участие продължава да бъде основен фокус в работата на Национална мрежа за децата.
Снимка: pexels.com