„Деца изследователи“ е съвместна инициатива на Национална мрежа за децата и Eurochild. За периода ноември 2022 г. – септември 2023 г. екипи от младежи изследват шест значими теми, които самите те определиха като важни за тях и общността, в която живеят.
Изследвахме гледната точка на връстници по въпроси, свързани с тема–“Детско правосъдие”, като събрахме мнението на 40 човека на възраст 14-18 години.
На въпроса кои професионалисти трябва да работят с децата по време на правни процедури, за да бъдат щадящи за тях, най-често срещаната асоциация е за професионалисти, които имат подходящо образование и умения за работа с деца. По-специално такива, според тях са, психолози, психотерапевти, социални работници, психиатри.
„За мен главната работа трябва да се върши от хора, които имат образование за работа с деца например психолози. Важно е средата да е щадяща за детската психика?“
Интересуваше ни в какви условия трябва да се провеждат разпити с деца, според младежите, които отговаряха на въпросите ни. Най-често срещаният отговор е, че обстановката трябва да е подходяща за деца. Младежите поясняват как те разбират това, а именно, щадяща среда за децата, в която могат да бъдат с придружител и в която се прилага индивидуален подход към всяко дете.
„Както казах щадящата среда е ключова. Място където децата да чувстват спокойни, да не усещат, че са на разпит“.
Проучихме, доколко младежите, с които общувахме, са запознати с предназначението на възпитателните центрове и с това кои групи деца са изпращани там. Най-често срещаният отговор е, че изследваните нямат представа, както и че това са центрове, в които се настаняват малолетни и непълнолетни лица с криминални прояви. Друга често срещана асоциация е, че това са места, където децата и младежите получават подкрепа, за да преодолеят емоционално-поведенческите си затруднения.
„Предназначението им е да помогне на децата да преодолеят емоционално поведенческите си затруднения появили се по време израстването им. Важно е да не забравяме, че това отново трябва да е едно приветливо за децата място“
Искахме да разберем от каква подкрепа, според изследваните лица, имат нужда децата, извършители на престъпления, за да не бъдат отхвърлени от обществото. Най-често срещаният отговор е от професионална подкрепа, предоставена от психолози, психиатри и педагози. Друг често срещан отговор е свързан с адекватността на подкрепата, която значимите за децата възрастни могат да окажат – родители, приятели, разширено семейство и обществото като цяло.
„Децата имат нужда от адекватна подкрепа от възрастните, които освен да са на разположение да помогнат на детето, да го изслушат, а и да дадат правилен пример като не го отхвърлят“.
Попитахме изследваните лица дали трябва да има разлика в грижите, които се предоставят към деца, които са пострадали от насилие и деца, които го извършват. Най-честият отговор е, че не трябва, защото и едните, и другите имат нужда от професионална подкрепа. Според младежите е важно да се прилага индивидуален подход към всяко дете, без значение дали е пострадало или извършва насилие.
„За да станеш насилник, първо си бил жертва на някой, в който си се превърнал, заради адекватна подкрепа към теб в този момент. Насилието е кръговрат, който трябва да бъде прекъсван, за да не предизвика лавина след себе си“.
Статията написаха Ния Атанасова и Тиана Кръстева, част от екипа на „Деца изследователи“