На 19 октомври УНИЦЕФ България съвместно с Министерство на околната среда и водите организираха дискусия за околната среда и измененията на климата. На форума беше представен Общ коментар №26 на Конвенцията за правата на детето и околната среда с фокус върху изменението на климата. Беше даден глас на позицията на деца и младежи по климатичните въпроси. Участие взе и Мартина Атанасова, алумни от инициативата ни за детско и младежко участие “Мегафон”.
В събитието се включиха още министърът на околната среда и водите Юлиан Попов, Иванка Шалапатова – министър на труда и социалната политика, Велина Тодорова – член Комитета по правата на детето на ООН, граждански и младежки организации, ангажирани с околната среда и климатичните проблеми. По думите на Кристина Де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България, в Коментар №26 са участвали над 16 000 деца от над 121 държави, включително и България. Това прави изготвянето на документа едно от най-всеобхватните процеси на детско участие на ниво ООН досега. В дискусията беше подчертано, че децата са най-малко отговорни за кризата с климата, но страдат най-много от последиците от нея, като всяка година 1,7 милиона деца на възраст под 5 г. губят живота си заради предотвратими екологични вреди.
Коментар №26 към Конвенцията на ООН за правата на детето обяснява защо са необходими спешни действия и какво трябва да направят правителствата, за да защитят правата на децата. Документът гласи, че държавите са отговорни не само за защитата на правата на децата от непосредствена вреда, но също и за всякакви предвидими нарушения на климатичните права на децата в бъдеще, предизвикани от настоящи действия или бездействия. Комитетът по правата на детето на ООН подчертава, че държавите могат да бъдат държани отговорни не само за екологични щети, настъпили на тяхна територия, но също и за вредните въздействия, екологични щети и изменения на климата, предизвикани извън границите им. Обръща се особено внимание и на непропорционалната вреда, пред която са изправени децата в неравностойно положение.
Пълната версия на документа, както и съкратена версия на Коментар №26 за деца и младежи може да видите в сайта на УНИЦЕФ България тук.
Снимка: УНИЦЕФ България