„Мисията на приемните родители е да поддържат връзката между детето и неговото биологичното семейство. Крайната цел на тяхната работа е децата да се върнат в своето биологично семейство“. Това каза министърът на труда и социалната политика Деница Сачева при връчването на удостоверения за професионална квалификация „Сътрудник социални дейности“ на приемни родители, обучени в рамките на инциативата „Родители+“ на Националната асоциация за приемна грижа.
Проектът въвежда модел на родителска взаимопомощ. Националната асоциация за приемна грижа, с подкрепата на А1 България, ще предоставя емоционална грижа и частична финансова подкрепа на семейства, които живеят в бедност. Инициативата „Родители+“ обхваща 9 региона в страната, в които асоциацията на приемните родители има свои координатори – действащи приемни родители. Моделът на родителска взаимопомощ ще бъде приложен към семейства, в които децата живеят в бедност и имат здравословни, социални или образователни трудности, като с приоритет ще се подпомагат самотни майки на бебета, родители на деца с увреждания и възрастни хора, които гледат внуците си, поради миграция на техните родители.
В рамките на инициативата близо 200 семейства ще получат подкрепа от приемните родители. За целите на проекта към НАПГ е създаден Мобилен център за информиране, консултиране, обучение и подкрепа на пълнолетни лица в риск, който е регистриран в Регистъра на доставчиците на социални услуги към Агенцията за социално подпомагане. За да отговорят на националното законодателство в социалната сфера, приемните родители преминаха 7-месечно обучение, в рамките на 960 часа, в Центъра за професионално обучение на Българската стопанска камара и придобиха професионалната квалификация „Сътрудник социални дейности“. Това, паралелно с преминатите обучения в рамките на подготовката за приемни родители, гарантира уменията и компетенциите на курсистите да подпомагат на родни семейства в риск. Приемните родители, ангажирани с инициативата, ще си сътрудничат със социалните служби, общините, здравните власти, бюрата по труда, за да подкрепят родителите със затруднения.
„Инициативата „Родители+“ е изключително важна. Тя е стъпка напред и показва каква е истинската мисия на приемния родител – да подкрепя биологичните родители, да дава консултации и да служи като навигатор на семействата с по-ниска степен на грамотност със съвети по какъв начин могат да бъдат подкрепени чрез социалната, здравната и образователната системи“, каза министър Сачева.
„Да си приемен родител не се изразява в това да получаваш заплата или да се извеждат деца от семействата. Институциите трябва да продължават да обясняват това на обществото. Настаняването в приемно семейство дава възможност едно изоставено дете вместо да бъде в институция с 20-30 деца, да живее в дом, където има семейство и където вниманието и грижата са специално за него“, подчерта министър Сачева.
„Наш общ дълг е да представяме добрите примери. Страховете виреят, защото има съмнение дали има добри хора. Тук не говорим за доверие в институциите, а за доверието помежду ни като граждани. Стигнали сме до момента, в който трябва да се запитаме: вярваме ли, че в България живеят добри хора и възможно ли е да правим добро един за друг без съмнение в конспирации и користни цели? Надявам се да не прекрачим тази граница, защото ако го направим – сме загубени като общество“, допълни министър Деница Сачева.
Източник: МТСП, НАПГ
Снимка: pixabay.com