На извънредна пресконференция на 14 юни министърът на образованието и науката Меглена Кунева обяви, че е разпоредила проверка на 62 одобрени проекта по процедурата „Подкрепа за предучилищното възпитание и подготовка за деца в неравностойно положение“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, на обща стойност 20 милиона лева.
Проверката е разпоредена след сигнал на Национална мрежа за децата, изпратен в петък, 10 юни. Вижте текста на писмото, изпратено от Национална мрежа за децата до министър Кунева.
В сигнала, подаден от НМД, се казва: „Настояваме да бъде извършено разследване по одобрените проекти за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура BG05M20P001-3.001 „Подкрепа за предучилищното възпитание и подготовка на деца в неравностойно положение“ преди подписване на договор с 3 организации от Варна, чието общо финансиране е в размер приблизително на 1,5 милиона лева по ОП НОИР. От данните на Централния регистър на НПО е видно, че трите организации имат едни и същи лица в управителните органи и са създадени в средата на миналата година.
Ние от Национална мрежа за децата многократно сме се застъпвали по време на заседанията на Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ да се предоставя безвъзмездна финансова помощ не само чрез директно предоставяне на конкретен бенефициент, но и чрез процедури за подбор на проекти. В същото време, като участници в Комитета за наблюдение и в две от тематичните работни групи към него, категорично отказваме да легитимираме финансирането на проекти на организации, които се създават специално за кандидатстване по оперативните програми, след което за тази непрозрачност се хвърля вина върху целия неправителствен сектор. За съжаление, тези проекти се одобряват от финансиращия орган, което буди съмнения за корупция. С оглед на това бихме искали своевременно да възразим срещу тази практика и се надяваме да бъдат взети незабавни мерки“.
На пресконференцията министър Кунева коментира: „Целта на министерството е да контролира и насочва публичните средства по най-добрия начин. Всеки лев трябва да отиде по предназначение, но когато става дума за деца в неревностойно положение, усилията ни трябва да бъдат десетки пъти повече“.
На 3 юни на сайта на МОН бяха качени одобрените 62 проекта по процедурата. За да бъдат сключени договори и да бъдат отпуснати средства, проектите трябва тепърва да минат на допълнителна проверка от Управляващия орган по програмата за двойно финансиране, свързани лица и други проблеми.
На 10 юни обаче, още преди започването на тази допълнителна проверка, в МОН бе получен сигнал от Национална мрежа за децата, че три от класираните проекти будят съмнение. Те са на сдруженията с нестопанска цел „Детски свят – щастливо бъдеще“, „Детско царство“ и „Детски усмивки“. Сдруженията са регистрирани в един град, две от тях – на един и същ адрес и са създадени много скоро след обявяване на насоките за кандидатстване през август 2015 г. В управителните им съвети участват едни и същи лица. Впечатление прави и фактът, че сумата на проектите е доста сходна. Всеки от трите проекта е с няколко лева по-малко от тавана от 500 хил. лева. Кунева посочи, че на пръв поглед и самите проекти са доста сходно написани.
„За мен като юрист това е заобикаляне на закона – едни същи хора, били те на различни позиции, да кандидатстват. В насоките за кандидатстване е записано ясно, че една организация може да е водеща само веднъж“, каза още министърът.
По подадения сигнал започва осемдневна проверка от Звеното за вътрешен одит и инспектората на МОН дали тези проекти са били класирани при надлежно спазване на процедурата за оценка и класиране. Проверката ще обхване цялостната процедура по оценка и ще включи всички 62 кандидати.
„Ще направя всичко възможно програмата да тръгне добре, да върви добре и да няма никакви съмнения. Няма да се уморя да разглеждам всеки сигнал“, каза още Кунева. По думите й традиционно с програмите за ромски деца има проблеми, а това е сфера, която се нуждае от устойчиви резултати. „Няма как да се съгласим с нещо, което не стига до децата“, посочи вицепремиерът. „В момента, благодарение на сигнала и на бързите действия на министерството, няма нанесена щета, но искам да кажа ясно: Никой да не си прави сметката, че може да се продължава по такъв начин“, каза Кунева и допълни, че ако проверката докаже злоумишлени действия, тя няма да се поколебае да сигнализира прокуратурата.
Пълният текст на писмото можете да видите тук – Letter_MON-OPNOIR (321 КВ)