Нито едно дете не бива да бъде извеждано от едно място и настанявано на друго самоцелно. Безспорно е значението на процеса по деинституционализация на децата, но по начина, по който се случва в момента има пропуски, които разчитам, че заедно ще изчистим и така ще подобрим ефикасността му“, отбеляза по време на среща с представители на неправителствената коалиция „Детство 2025“ на 27 март 2015 г. министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
Той оцени високо изразената от тях готовност за още по-активно включване на неправителствения сектор в процеса по извеждане на децата от институциите. Министърът подчерта необходимостта от подобряване на ефективността и експертизата в работната група по деинституционализация на деца, в която членуват представители на държавната, местната власт и неправителствения сектор. Във връзка с това той изрази готовност да разгледа предложенията на представителите на коалиция „Детство 2025“, свързани с концепция им за ролята на НПО сектора и визията за участието им в управлението на самия процес.
Министър Калфин и останалите участниците в срещата оцениха единодушно необходимостта от осъвременяване на съществуващия от 2010 г. План за действие по Националната стратегия по деинституционализация на деца и обяви готовността си да създаде тематична работна група, която да анализира и актуализира настоящия такъв. Предвижда се в нея да бъдат включени представители на държавата, общините и неправителствения сектор, между които и Коалицията. Очакванията са, в новия план да бъдат разписани подробно всички мерки за устойчивото продължаване на процеса по извеждането на деца с и без увреждания от институциите, в това число – срокове за действие, отговорни институции и финансиране.
Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Р България“ е приета през 2010 г., като основната й цел е да гарантира правото на децата на семейна среда и на достъп до качествена грижа и услуги, според индивидуалните им потребности. Конкретните подцели са свързани с нормативно регламентиране, финансово обезпечаване и кадрово осигуряване на широк спектър от услуги за деца и семейства в общността, стъпвайки на добрите практики и привличайки иновативни подходи. Повишаването на капацитета в системата за закрила на детето, чрез ясно очертаване и ефективно разпределение на правомощията и отговорностите на органите за закрила на детето, доставчиците на услуги и осигуряването на адекватен професионален капацитет за ефективното функциониране на системата, също е сред вписаните в нея цели. Стратегията предвижда закриване на 137 институции за деца до 2025 г., както и недопускане на настаняването и отглеждането на деца от 0 до 3 години в резидентна грижа от всякакъв тип след приключване на реформата.
Източник и снимка: mlsp.government.bg