Европейска асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания (EASPD) разработи версия на украински език на документа „Ранна детска интервенция в контекста на разселване“. Ръководството беше представено първо на английски език в рамките на среща в Европейския парламент на 29 ноември 2023 г., част от която бяха и експерти от Национална мрежа за децата заради координационната си работа в България по международния проект на ЕАSPD в изпълнението на наградения проект – „Спешна помощ за ранно детско развитие за украинските бежанци“.
Документът е застъпнически и очертава жизненоважната роля на интервенцията в ранна детска възраст в подкрепа на семействата и децата, особено тези, засегнати от принудително разселване. Предоставя изчерпателен преглед върху текущото състояние на услугите за ранна детска интервенция в избран брой европейски държави и формулира препоръки за ЕС как да се постигнат достъпни, висококачествени системи за ранна детска интервенция в подкрепа на всички деца и семейства, включително тези от Украйна.
В помощ на украинските деца и семейства у нас, публикуваме в сайта ни пълната версия на „Ранна детска интервенция в контекста на разселване“. Оригиналната английска версия на позицията е достъпна през сайта на проекта тук.
В частта за България документът отбелязва следните предизвикателства в достъпа на бежанските семейства до услуги по РИД у нас.
- Езикова бариера, която пречи на ефективната комуникация и взаимодействие между специалисти в услугите и децата от Украйна.
- Трудности в регистрация при общопрактикуващи лекари, което затруднява записването в детски ясли и училище, ваксинациите, проследяването, издаването на направления за специоалиирани прегледи и др.
- Бюрокрация, която затруднява бежанците в достъпа до основни здравни и социални услуги, включително оценка на увреждания.
- Липсва и достъп до специализирани психологическа подкрепа за майки и деца, преживели война, насилие и разселване.
Анализът препоръчва спешни мерки за улеснен достъп на бежански семейства и деца до социални и РДИ услуги, национална кампания за информиране на бежанците за техните права и подкрепа за съществуващите доставчици на услуги за РИД, за да им се даде възможност да отговарят на нуждите на средата, включително на деца от бежански семейства.
В края на миналата година белгийската EASPD спечели награда Zero Project за международен проект, в който партньор за България беше НМД заедно със социална чайна във Варна. В рамките на 18-месечния проект НМД обучи повече от 100 украински специалисти – психолози, педиатри, терапевти, учители и родители, които заработиха като семейни консултанти и групови фасилитатори, за да подкрепят украинските деца с увреждания и в риск, както и техните родители в 27 населени места в България.