Социална асоциация „Св. Андрей”
Сдружението „Българо-Германско Социално Дело“ е създадено през 1998г. в Либенау, Германия, и регистрирано като сдружение в районния съд в град Варна през 1999г.. Негови основатели са Варненската и Великопреславска Митрополия, фондация Либенау и фондация Св.Франциск Хайлигенброн. Съгласно устава сдружението предлага услуги в сферата на социалните дейности, здравеопазването и образованието в християнски дух. Сдружението е регистрирано в Министерство на правосъдието (удост. № 003 от 16.09.2003) като организация с обществено-полезна дейност.
Основната цел на СА”Св.Андрей”, залегнала в устава, е самостоятелно и съвместно с други сродни организации подпомагане на хора и отделни групи, поставени в неравностойно социално положение. Стремежа ни е да изложим пред гражданското общество съществуващите социални проблеми, да направим обществото съпричастно към тях и да го ангажираме за тяхното решаване.
Целта на сдружението е:
а) засилване на възможностите за самопомощ на хората, нуждаещи се от съдействие,
б) социална и църковна интеграция на хора, нуждаещи се от помощ, насърчаване и подпомагане на междуличностните отношения и предприемане на съответни мерки за предотвратяване на проблемни ситуации,
в) образование и допълнителна квалификация на хората, подпомагащи … и насърчаване на почетни обществени ангажименти”
устав § 2, ал. 2
В нашата работа са утвърдени като приоритет две основни насоки на дейност :
- грижи за деца и младежи в неравностойно положение
- грижи за възрастни в неравностойно положение.
Основните приоритети на сдружението са:
• Предоставяне помощ на хора в неравностойно социално положение, като хора с увреждания, болни и по-възрастни хора,
• образование и възпитание на деца и младежи в неравностойно социално положение и техните семейства
• Предоставяне на социални услуги за деца и младежи с цел социално включване и изграждане умения за самостоятелен живот
• социална интеграция и засилване на възможностите за самопомощ,
• образование и допълнителна квалификация на хората, подпомагащи този кръг от лица,и насърчаване на доброволчески обществени ангажименти.
• да направим обществото съпричастно към социалните проблеми и да го ангажираме за тяхното решаване
Управляващ орган –
Управителен съвет – три юридически лица – Варненска и Великопреславска Митрополия, фондация „Либенау”, Германия, и фондация „Св. Франциск Хайлигенброн”, Германия.
Координатор / упълномощено лице представлява СА „Св.Андрей” в България.
Основни дейности:
1. Мобилна социална дейност,
2. Детски комплекс „Вяра, Надежда и Любов”, с. Кичево.
3. Проекти и развитие
1.Мобилна социална дейност
Бенефициенти на социалните ни услуги за възрастни са социално ощетени хора, хора с физически увреждания, болни хора, самотно живеещи хора над 65 години, които не са в състояние да се грижат за себе си сами,както и самотни майки и семейства в крайно тежко финансово положение.
Имаме удостоверения за регистрация в АСП и предоставяме следните социални услуги
• социален асистент.
• домашен помощник
Работим в общините Варна, Аксаково и Балчик.
Определянето на конкретните получатели на социални услуги е съгласувано със социалните служби по места.
За хората в безпомощно състояние предоставяме безплатна топла храна ежедневно от понеделник до петък, включваща закуска, обяд и вечеря за 40 абонати. За почивните дни се раздават пакети с хранителни продукти.
За крайно бедните абонати, които са в състояние да си приготвят сами храна, предоставяме безплатни пакети с основни хранителни продуктикато боб, леща, брашно, олио, захар, ориз, сирене и др.два пъти месечно:
Приемането на нов абонат става след обстойно анкетиране на място – посещение в дома, определяне на социалния и здравословен статус на лицето и приемане план за неговото обгрижване. Работим с всеки човек и всяко семейство индивидуално,според дадената ситуация.
Битовите услуги са важен елемент в ежедневието на абонатите. Изразяват се в пазарувания, връзки и контакти с учреждения, транспортиране и придружаване до личния лекар (GP), контакти с други хора, закупуване на лекарства, почистване на дома, къпане, тоалет, пране, хранене, готвене и др. за около 15 лица.
Медицински грижи се полагат за около 8лица след консултация с личния лекар и като се поддържа постоянна връзка с него. Подпомагаме болните с лекарства и санитарни материали, предоставяме болнични легла,индвалидни и тоалетни столове, патерици, бастуни и др. помощни средства. Медицинските услуги, които извършваме са превръзки, инжекции, измерване на кръвно налягане, кръвна захар, подготовка за ТЕЛК и др. манипулации. Грижим се и за най-тежко болните.
За най-тежките случаи, с които са запознати колегите от социалните служби, набираме целеви дарения, чрез които осигуряваме обгрижване и лекарства. Като голяма част от дарения са осигурени от „Приятелски кръг”(www.bulgarisch-deutsches-sozialwerk.de), Германия, на Социална Асоциация „Св. Андрей”.
Общуването е жизнено важно за психичното равновесие на самотните и болни хора, и се ръководи от принципа не само да бъдем добри професионалисти, а преди всичко да бъдем хора.
Детски комплекс „Вяра, Надежда и Любов“, с. Кичево
Дейността стартира въз основа на договор с община “Аксаково”, Варна, с който ни се предостави безвъзмездно сградата на бившата седмична детска градина в с.Кичево за срок от 10 г. След основен ремонт на сградата, в който бяха вложени значителни инвестиции се създадоха и условия за отглеждане и възпитание на 80 деца. Средствата необходими за ремонта бяха набрани като целево финансиране от немските фондации “Либенау” и “Св.Франциск”.
Основна цел на дейността
Основна цел на работата в комплекса е създаване на комплексни условия,гарантиращи личностната и социална интеграция на децата и техните родители в неравностойно социално положение,усвояването на социални норми,християнски и културни ценности на обществото,към което принадлежим.
Детски комплекс е седмичен център за образование и възпитание на деца от община Аксаково . Той се състои от:
• Седмична детска градина
• Център за настаняване от семеен тип
• Център за деца в училищна възраст/ седмична грижа/
В комплекса живеят, възпитават се и учат 85 деца на възраст от 3 до 18 години, като 60 % от тях са на непрекъснат седмичен режим от понеделник до петък. За тях денонощно се грижат педагози и помощник възпитатели. Специалисти (психолог, логопед, сурдопедагог, социален работник и медицински работници) се грижат да се повиши качеството и обхвата на предлаганите социални услуги за децата и техните родители.
Детски компелкс „Вяра, Надежда и Любов” разработи и внедри модел за социална интеграция и превенция на деца в риск (около 50 % от децата) и на ромски деца (около40 % от децата).
Идеята е децата да бъдат извадени от условията на социална изолация и да им се даде шанс за по-ранна социализация ,особено когато говорим за интеркултурно образование и сътрудничество.
Oсъществява се и мобилна работа за идентифициране на деца от рискови семейства, които живеят в бедност и лоши здравни и социални условия:
• Консултиране и информиране,
• Придружаване,
• Посредничество.
Работим за интеркултурно образование на децата с цел съхраняване идентичността на всяка култура и превенция на етноцентризма (театър, разкази, танци, песни).
Детския коплекс работи с мрежа от училища за осигуряване на училищно образование,насочено към развитие на личностно и социално поведение,превенция на рисковото поведениеПоддържаме тесни контакти с институции и НПО,занимаващи се със социална работа и подкрепа на деца и семейства в риск, както в България,така и в Германия и осъществяваме съвместни проекти с тях
Задачи
- Да разработим и внедрим авторски социално-педагогически модел детски комплекс за възпитание и обучение на деца от ромски произход за интегрирането им в обществото,позовавайки се на Конвенцията за правата на детето и Европейската конвенция за защита правата на човека.
- Да създадем оптимална среда в условията на седмична детска градина,задоволяваща социалните потребности на децата от общуване.
- Да повишим ниската „езикова и комуникативна компетентност”на децата от ромското малцинство.
- Да приобщим родителите към дейността на детския комплекс за реализиране на общата ни цел и да го превърнем в център за педагогическо и социално партньорство със семейства в риск на доброволно начала.
- Да разработим програма за повишаване квалификацията на служителите,пряко ангажирани с проблемите на децата и техните семейства.
- Да изследваме на децата и техните семейства и да се проучат тяхната мотивация и готовност за взаимопомощ и социално развитие.
- Да работим за междукултурното образование на децата от български и ромски произход с цел съхраняване идентичността на всяка култура и превенция на етноцентризма.
С децата от детската градина ежедневно се провеждат учебно-възпитателни занимания по държавните образователни стандарти на МОН. Освен това предлагат се клубове „Приложно изкуство“, „Музика“, „Спорт“, „Аз готвя“, „Библиотека“. През ваканциите периодично се организират екскурзии,излети.
Социалните норми, християнските и културните ценности на обществото се възпитават както в ежедневието, така и в системни занимания и по религия с православен свещеник от Варненската и Великопреславска Митрополия. Това са първи стъпки в света на детската библия, християнските празници, традиции, обичаи.
Два пъти месечно персоналът има „часове по религия” – друг уникален проект на Социалната асоциация. Курсът се води от православен свещеник, служител в асоциацията. Служителите в Детския комплекс, освен че получават информация относно Историята и Догматиката на Църквата, могат своенвременно да зададат въпроси, да изяснят житейски ситуации
Като пример за успешна практика са съвместни проекти с родителите за подпомагане дейността на детския комплекс. Организираме курсове, образователни беседи и тематични среши, групови и индивидуални консултации с родители, които имат проблеми.Крайно бедните семейства подпомагаме с дрехи,обувки,понякога и с хранителни продукти.
Периодично студенти от Института за социални професии, гр. Равенсбург, Германия, са на тримесечна практика в детския комплекс по линията на програма Leonardo da Vinci.
Екипът от Детския комплекс работи в постоянно взaимодействие и сътрудничество с Отдела за закрила на детето,Дирекция”Социално подпомагане”.Поддържаме тесни контакти и с други НПО,занимаващи се със социална работа и подкрепа на деца и семейства в риск.
Детската градина е лицензирана със заповед №РД 14-4 /12.01.2001г.в МОН.
Центърът за настаняване от семеен тип за деца в училищна възраст има Удостоверение за регистрация за предоставяне на социални услуги и Лиценз за социални услуги за деца / ЦНСТДМ/
Като НПО, работещо в Община Варна, СА „Св. Андрей” участва в проект „Топла супа“. Страни в проекта са Община Варна, БНП Париба и СА „Св. Андрей”. 400 социално бедни варненци получават всеки ден от месец декември до края на месец март топла супа и четвърт хляб.
СА „Св. Андрей” набира хората, създава организация и контролира раздаването на храната.
Проектът се финансира вече 9 година със средства отBNPПариба