Майка на дете с увреждане го върна в сиропиталището за втори път. Жената се грижила едва 6 месеца за Петър, изоставен преди повече от 15 г.
„Социалните работници прецениха, че детето не може да се адаптира. Майката непрекъснато търсеше помощ, защото не знаеше как да се грижи за момчето”, обясни Нела Вампарова от фондация „Лумос”. От фондацията смятат, че самотната майката не е получила подкрепа под формата на консултации от специалисти, за да се справи с отглеждането на сина си. От дома вече са назначили неправителствената организация да направи оценка по случая. Експертите ще трябва да решат каква ще е съдбата на момичето и дали не е ПО-ДОБРЕ ДА ОСТАНЕ В ИНСТИТУЦИЯТА
„За да се избегнат подобни ситуации, трябва да се обърне повече внимание на комуникацията между родителите и детето преди реинтеграцията”, заяви консултантът по проект за нагласите на родителите да контактуват с изоставените си деца Росица Петрова.
Изследването показа, че 71% от 1388 родителите, изоставили болно дете, искат да подновят отдавна загубената връзка. През миналата година 33 от децата вече са при биологичните си родители, а 210 се срещат с редовно с тях. След проучването 28-годишният Иван гостува на родителите си и 5-те си братя и сестри за всички големи празници. Момчето се родило сляпо и с много съпътстващи заболявания. Лекарите посъветвали майката да го остави в дом, защото там щели да се грижат по-добре за него. “Свекърва й поставила ултиматума – ИЛИ ОСТАВЯШ ДЕТЕТО, ИЛИ ЩЕ ТЕ ИЗГОНЯ
от вкъщи”, разказа координаторът на проекта за област Монтана Зоя Соколова. До 2014 г. трябва да бъдат закрити всички домове за деца с увреждания. Децата, които не могат да се върнат при родителите си или не бъдат осиновени или настанени в приемни семейства, ще отидат в центрове за настаняване от семеен тип. До 2020 г. пък всички специализирани институции трябва да останат в историята. Само през миналата година 6 дома хлопнаха кепенци. 56 от 80-те деца настанени в тях са преместени център за настаняване от семеен тип. Това показва справка на „Монитор” в Министерството на здравеопазването и в Агенцията за социално подпомагане (АСП). Едва 8 от 80 хлапета са били реинтегрирани, което означава, че едва 10% се връщат у дома при биологичните си родители. Данните показват още, че почти всички малчугани от дома в Широка лъка са били осиновени или настанени в приемни семейства. „Тези резултатите не са изненада, защото това са деца до 3-годишна възраст, които са сред най-предпочитаните от осиновителите и приемните родители”, обясняват социални работници. През тази година се планира врати да затворя още 5 сиропиталища – в София, Русе, Панагюрище, Брацигово и село Овчарово.
Източник: Монитор