По повод нашата дарителска кампания представяме гледната точка и на един от членовете на екипа – разговаряме с Мартин Костадинов, който от четири години е част от Национална мрежа за децата. Неговата роля е с фокус върху координацията с организациите членове и развитието на административни процедури и практики в Сдружението. Мартин е и студент в Софийски университет, специалност „Трудова и организационна психология“.
Вече добре познаваш Национална мрежа за децата, какво беше първото ти впечатление от организацията? Какво не знаят хората за нейната работа?
При постъпването ми на работа в сдружението най-много се впечатлих от това, че толкова много хора и организации, намиращи се в различни точки в цялата страна, могат да бъдат обединени от една кауза и ежедневно да работят и да полагат усилия за децата и семействата в България. Това са хора с кауза, които всеки ден влагат сърце и душа да осигурят подкрепа за децата и техните семейства, намиращи се в риск от бедност, в риск от отпадане от училище, в ситуация на насилие или с една дума – в ситуация на затруднение, от която не знаят как да намерят изход.
Малко хора си дават сметка, че гражданските организации постоянно са на първа линия, не само във време на пандемия – те участват в живота на семействата, първи разбират за техните проблеми и ги подпомагат ефективно в най-тежките моменти. Може би звучи много общо, затова ще дам пример, свързан с пандемията Covid-19. Много семейства останаха без работа, без доходи и в затруднение заради локдауните и ограниченията. Тогава Национална мрежа за децата заедно с организациите членове създадохме спешен фонд за „Бедстващи деца, семейства и специалисти“ с подкрепата на фондация „Кахане“ – Швейцария. За по-малко от 5 месеца успяхме да помогнем на над 2 000 деца, 900 семейства и 700 служители и доброволци и стигнахме до 26 населени места в цялата страна. Помощта се изрази в купуването на памперси, хранителни продукти, лекарства, PCR тестове, предпазни средства и други спешни материали на стойност над 70 000 лева.
Коя кауза в работата на НМД те вълнува най-силно?
Личната ми кауза е благосъстояние на децата и по-точно елиминирането на детската бедност в страната. Ние сме една от държавите с най-високите нива на детска бедност в Европа – всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване. Това е една от каузите на Мрежата, за която се застъпваме пред политици, министерства и агенции. Вече 15 години проследяваме напредъка в детските политики чрез нашия доклад „Бележник – Каква е грижата за децата на България“ и настояваме за адекватни мерки, политики и инвестиции в социалната подкрепа за нуждаещите се.
Как дарителството помага на гражданските организации?
Дарителството играе огромна роля за функционирането на гражданския сектор. Организациите като Националната мрежа за децата, чиято дейност основно е застъпничество, се финансират предимно от проекти. Тези проекти помагат не само на гражданските организации, но и на държавата, защото експертите от гражданския сектор имат голям принос в създаването на по-добро законодателство и детски политики. През тези четири години, в които съм част от организацията, виждам, че този тип финансиране за застъпничество и защита на детските права намалява. Пред застъпническите организации има два пътя – единият е да ограничим съществено своята дейност, а другият е да търсим подкрепата на гражданите, за да продължим да оказваме натиск над политиците и институциите да си вършат по-добре работата и да създават политики и законодателство, с които децата да имат по-добро образование, здравеопазване и закрила.
Защо е важно да се дарява за каузи, свързани с правата на децата?
Защото в България за съжаление много деца и семейства живеят на ръба на оцеляването и на практика не могат да се възползват от основни човешки права – те имат нужда от подкрепа и всяка година организациите от Мрежата помагат на над 140 000 деца и 76 000 семейства. Това обаче не е достатъчно – необходимо е системно да бъдат развивани политики, в които децата да са в центъра и които да гарантират равни възможности за развитие. Родителите трябва да живеят спокойно, без да се притесняват как ще отглеждат децата си, но е важно също да бъде подкрепена тяхната лична роля на партньори на гражданските организации в застъпничеството за правата на децата.
Точно заради това мотото на дарителската ни кампания е „Заедно за децата!“ Заедно с обществото, обединени в общата кауза за по-добър живот и осигуряване на равни шансове за всички деца в България!
Как би насърчил хората да станат дарители?
Насърчавам активно моите приятели, близки и роднини да подкрепят каузата за децата. Давам си сметка, че нашата дарителска кампания е различна и някои от резултатите не се виждат мигновено, а други могат да се видят, но не се знае, че именно Национална мрежа за децата е била двигател на тези големи промени. Един такъв пример е от съвсем скоро. Децата бяха затворени и учеха дистанционно, а ресторантите и моловете бяха отворени в кризата от Ковид. От преди Коледа над 500 000 деца вече са в училище и учат имено защото ние от НМД не спряхме да се срещаме с министрите на образованието и здравеопазването, да пишем публични позиции и да настояваме децата да се върнат в училище. Именно такива усилия трябва да се подкрепят и да се дарява за тях. Дарявал съм и за болни деца, както и за много други каузи и ще продължавам да го правя, но това, че съм месечен дарител на НМД ме прави още по-съпричастен към каузата ни и знам, че моето малко дарение все пак помага за големи цели!
Дарявайте за най-голямата ни обща цел – бъдещето на децата! Станете месечен дарител на nmd.bg/dari
Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по проект „Дарителството и COVID-19 за по-добри детски политики“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от сдружение Национална мрежа за децата и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.“ www.activecitizensfund.bg