Мариана Ангелова е сред хората, които влагат много време и енергия за развитието на едно важно за Ямбол средище – читалище Умение-2003. Целите на сдружението са развитие и обогатяване на културния живот, социалната и образователната дейност в града, на доброволчеството и на детското и младежкото участие.
Как станахте част от читалището?
Завърших средно образование с УПК по икономика, работила съм в различни сфери. Винаги съм обичала да чета книги и моя мечта в годините беше да работя като библиотекар. Когато през 2021г. г-н Анастасов-председател на НЧ“Умение 2003“, ми предложи работа, се съгласих и започнах да се запознавам с читалищната дейност.
Кога е основано читалището, къде се помещава?
Читалището е основано през 2003 година. Първият председател е бил Илко Капелев – известен ямболски поет, носител на национални и международни литературни награди. Настоящият председател, Петьо Анастасов, ръководи Читалището от 2006 г. досега. През тези години то е развивало дейността и клубовете към него с цел обогатяване на културното наследство и поощряване на даровитите млади хора. Въпреки затруднената комуникация с местните власти, сме се стремили да работим и да посрещаме нуждите си чрез европейски и национални проекти.
До 2018 г. читалището е сменяло своето местоположение поради ползването на общински сгради. След това в продължение на 3 години нямахме подходящи помещения. След избора на нов кмет и общинско ръководство, въпросът беше разрешен и в момента ползваме част от етаж в общинска сграда, който ремонтирахме козметично. Спечелихме проект към Български фонд за жените, който ни позволи да завършим залата за библиотеката. Имаме и двор, който сега облагородяваме. Направихме и игрище за петанг.
С какво се занимава организацията, кои са водещите проекти?
Нашата цел е да има място за децата, където да могат да се развиват като таланти в най-различни сфери. Стратегически приоритет в работата ни е участието на децата и младите хора и тяхното право на мнение при вземане на решения, които ги касаят. Затова създаваме и прилагаме редица програми по детско и младежко участие. Нашата мисия е укрепване на гражданското общество и обществено признание на доброволчеството. Членове сме на Национална мрежа за децата, Гражданско обединение „Равни БГ“ и Форум „Гражданско участие“ и работим в партньорство с десетки организации от страната за подкрепа на младите хора. Наши представители участваха през юни в Националната среща на младежките организации и 14-то Национално младежко изложение във Варна, както и в Националния младежки форум Voice IT.
Чрез „Национална политика за младите хора“ 2011-2015 е създадена постоянна „Доброволческа работилница за идеи и изкуство“, в която се организират тематични и социални ателиета за млади хора. По същата програма е постоянната „Благотворна готварница“. Проектът е насочен към превенция на затлъстяването, булимията и анорексията сред младите хора.
Благодарение на първата фаза на проекта „Ковачница за младежка активност“, създадохме първия по рода си анализ на информираността и нагласите към доброволчеството на младите хора, в т.ч. и от ромски произход, в изолираните райони в общините Ямбол, Стралджа и Болярово.
От 2016 г. сме участници в кампанията „Рано ми е“ на Български фонд за жените.
Проектът Училище „Равноправие“ е насочен към преодоляване на стереотипите, основани на пола, сред ученици от ромски произход в рисковата възраст 12-14 г., както и овластяване на млади майки, станали жертва на домашно насилие.
Чрез проекта „Здраве от извора“, реализиран благодарение на фондация „ЕкоОбщност“, създадохме устойчива Младежка застъпническа мрежа за опазване на природата.
Реализирахме проект към Български фонд за жените, свързан с глобалните цели за устойчиво развитие. В тази връзка, интересен проект е „Животът под водата“ – да научим децата как да го опазват. Отново с помощта на Български фонд за жените, децата правиха къщички за птици и ги окачваха в двора на читалището. Предстои и нов проект, който ще бъде насочен към чистотата на въздуха и към стимулиране на безопасно поведение на децата на пътя като пешеходци и велосипедисти.
Продължават успешно да функционират клубовете ни за народни танци, школата по рисуване, школата но английски език , както и музикалната школа по поп и джаз пеене.
Как успявате да развивате толкова дейности, да облагородявате сградата и околното пространство?
Всичко това е благодарение на екипа, на партньорите и на много часове доброволна работа на колегите в читалището, членове на читалището, симпатизанти – на това разчитаме. Включваме и приобщаваме различни хора.
Какви деца идват в читалището?
Предимно във възрастта от 4 до 14 годишни. Започват да идват и 12-класнички, впечатлени от това, което са научили от програмата на младежка мрежа Мегафон към НМД.
Кои са най-големите ви успехи?
Усмивките на децата – това са серия от малки победи. Няма нещо революционно, но за нас това, че успяваме да събираме, променяме и развиваме децата, е голям успех.
Успех е също, че обединяваме общността – родителите, близките, приятелите. Това е най-добрият начин да въздействаш – като правиш нещо хубаво и то се разнася от уста на уста.
Малките ни танцьори спечелиха първо трета награда, сега втора, очакваме и първа.
Преподавателката ни по рисуване праща рисунки на децата във всеки възможен конкурс – и там печелят. Това е добре за децата – усещат, че са включени, че са забелязани. Това е целта ни – да забелязваме талантите.
За родителите е от значение, че знаят къде са децата им и могат да вършат спокойно работата си. Ние винаги сме насреща, ако имат нужда от всякаква помощ.
Разкажете случай, в който Читалището е помогнало на дете да намери и развие талант
Децата в началото съвсем на шега започнаха да идват на рисуване, сега участват в конкурси, по-смели са, развиват се, вижда се, че това ги влече…Идват в началото плахи, срамуват се дори да поздравят, сега започват да се отпускат, да се чувстват добре, да идват с желание. Това е успех – детето да открие какво обича да прави. Имахме един случай – малка госпожица, която дойде на танци, защото приятелката й в детската градина танцува, тя обаче установи, че не й е интересно това, изморява се. Видяхме, че друго й се прави, записаха я и на английски. Реши, че това й харесва. След това се записа и на рисуване. Разбра, че това е нейното нещо. Идва с удоволствие.
Кои са най-големите трудности в работата ви? От каква подкрепа имате нужда? По какъв начин НМД подпомага вашата работа?
Предизвикателство за нас е затруднената комуникация с общинските власти. Имаме нужда предимно от финансова помощ, но също от съвети, мнения, идеи. Полезни са ни срещите с колеги от Мрежата, запознанствата с хора с опит в търсенето на дарители и в работата с институциите – това ни дава насока, перспектива, поглед напред. Когато не знаеш какво трябва да правиш – един мейл, един телефон до НМД е достатъчен, за да получиш информация, която да ти даде стимул и насока. Това, че има хора, на които да разчиташ за съвет и помощ, е много мотивиращо.
Ние сме благодарни на Национална мрежа за децата и за това, че ни включва винаги, когато може, в даренията на техника и консумативи, за да избегнем поне някои разходи. Благодарение на даренията успяваме да работим и да правим различни неща стъпка по стъпка, за да бъдем желано място за деца и възрастни.
За какво мечтаете?
Читалището да се утвърди като красиво място за хората, притегателен център за събиране на цялата общност.