Над 80% от българските тийнейджъри се чувстват щастливи, показва проучване сред младите хора в страната. Едновременно с това голяма част от тях се сблъскват с тъгата, чувството за самота (25%) и неразбиране от околните (21.4%). Нещата, които правят децата щастливи, са приятелите (45.2%) и семейството (30.9%). Думата щастие обаче асоциират с любовта и компютрите. Нещастни ги правят проблемите, свързани с училище, смъртта, лъжата, лицемерието. Веднага след тях, макар и с нисък процент (1.3%), се нарежда липсата на компютър.
Всичко това показва, че ценностната система на подрастващите съществува въпреки множеството коментари, че такава няма сред днешните деца, каза доц Стефанка Шпангенберг, завеждащ секция “Детско и училищно здравеопазване” в Националния център за опазване на общественото здраве (НЦООЗ). Според нея най-притеснителни в изследването са данните за насилието в живота на младите хора. Всяко второ дете е било свидетел на подобен акт в училище. Доц. Шпангенберг предупреди, че съвсем скоро насилието ще се превърне в нещо по-страшно от цигарите, алкохола и наркотиците, ако не се вземат спешни мерки за предотвратяването му. Освен това резултатите от анкетата показват, че 12% от децата не споделят проблемите си с учителите, но имат желание да го направят, което пък показва, че не сме им предоставили тази възможност.
Голяма част от тийнейджърите на възраст между 13 и 18 години одобряват тютюнопушенето и употребата на алкохол или са безразлични към тях като здравен проблем, показва още проучването. Около 42% от запитаните смятат, че в употребата на алкохол няма нищо лошо. Сериозен е и процентът на одобряващите цигарите – около 30%. В същото време проучването показва, че 60% от децата пушат, макар и не редовно, а 70% пият алкохол.
В същото време проучването показва, че децата са доста добре запознати с основните въпроси, свързани със сексуалното здраве, като използване на презерватив, разпространение на СПИН и полово предавани болести. Д-р Михаил Околийски, главен експерт “Психично здраве” в НЦООЗ, обаче е категоричен, че тези данни не са много надеждни, защото обикновено интервюираните се опитват да дадат правилния отговор, което не представя реално картината на здравната информираност на децата. Ако тези числа бяха верни, ние нямаше да сме на първо място по сифилис в света, допълни той. Лекарят препоръча да се предвидят часове в училище, в които да се говори за секс и любов, защото сега децата се образоват помежду си.
Учениците не се хранят здравословно, защото има неразбиране за това сред родителите им, каза още д-р Шпангенберг. Обездвижването също е сериозен фактор, въпреки че почти половината малчугани твърдят, че спортуват. В повечето случаи обаче те имат предвид само часовете по физическо. Децата прекарват средно около 187 мин. дневно в интернет. Малко над 80% са посочили, че редовно свалят музика, филми или чатят с приятели.
Проучването сред тийнейджърите е част от кампанията “Открий себе си”, в центъра на която стои създаването на сайта www.Teenspot.bg. Основен партньор в нея е фондацията “Димитър Бербатов”.
Източник: dnevnik.bg