За първи път ще има експертни центрове за комплексна грижа. Децата с хронични заболявания ще получават всички грижи – от диагностиката до рехабилитацията, обучението на родителите и социалните услуги, под един покрив. Включени са и дефицитните дългосрочни грижи след края на активното лечение в болница. Това ще става в нов тип структури, наречени центрове за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания. Тези места липсваха до момента, а сега се въвеждат чрез новия медицински стандарт по педиатрия, публикуван за обществено обсъждане от здравното министерство. “Това е пробив, тъй като за първи път в нормативен документ се поставя задачата за изграждане на такива центрове и се осигурява държавно финансиране”, обясни проф. Владимир Пилософ, участвал в работната група по изготвянето на медицинския стандарт.
Става дума за децата с вродени аномалии и увреждания, сърдечни заболявания, редки болести като муковисцидоза, психиатрични диагнози и др. Идеята на новите експертни центрове е на всяко дете с хронично заболяване да се изготвя индивидуален медико-социален план. Това е начертаният път, по който ще се движат родителите за дълъг период, вместо да се лутат между различните болници за дейности “на парче”. “Хвърчането” между отделни болници – много често дори в различни градове, силно ще намалее, а когато се налага семействата да идат в друга болница, това ще става организирано, по ясна пътека, обясни проф. Пилософ. “Центровете осъществяват своята дейност самостоятелно и в сътрудничество с останалите лечебни и здравни заведения, както и с други ведомства, организации, институции и доброволци. За осигуряване на потребностите на децата от консултативна помощ и активно лечение при необходимост центровете сключват договори с лечебни заведения за извънболнична помощ и многопрофилни болници за активно лечение”, гласи проектът за правилник за създаване на експертни центрове. Те не са със статут на лечебно заведение, а ще са в рамките на големи болници – предимно на университетските, но и на областни. Няма да ги има в районни болници например, тъй като те не могат да осигурят нужните дейности комплексно. Всеки комплексен център ще разполага с амбулаторен, стационарен и жилищен блок, както и с административно-стопански блок. С детето ще се приема и по един придружител. В документа е указано, че придружителите, настойниците, социалните работници и хората, определени за заместваща грижа на детето, не плащат никакви такси за услуги в тези центрове.
В центровете ще се предлагат дневни грижи и стационарен престой, като и в двата случая се насърчава запазването на връзката с родителите. В специализираните заведения от стария тип – детските санаториуми например, присъствието на родителите не беше регламентирано. Целта е и обучение на семействата как да се грижат за хронично болно или дете с увреждания. Дневните услуги ще се предоставят в амбулаторния блок на центъра, гласи правилникът. Там ще правят диагностика, физикална терапия и рехабилитация на децата , както и почасови и мобилни услуги. За да изпълнява тези задачи, амбулаторният блок трябва да разполага с регистратура, специализирани кабинети, манипулационна, кабинети и зали за физикална терапия и рехабилитация. В него трябва да бъдат открити още зали за работа с родители и деца, кабинети за екипите, които предоставят мобилни услуги. Трябва да се осигурят и условия за хранене и почивка на децата, които ще ходят само за дневни грижи, предвижда още документът. В стационарния блок пък трябва да има 2 типа отделения: за специални грижи за деца до 1 година и за дългосрочни грижи. В структурите за дългосрочни грижи могат да се разкриват легла за продължително лечение до 3 месеца след проведено активно болнично лечение; специализирани палиативни грижи за деца в терминално състояние; физикална терапия и рехабилитация до 6 месеца. “В жилищния блок се настаняват или престояват деца и придружители при точно определени условия за това”, е записано още в проекта на МЗ. Задачата на новите центрове е да предоставят комплексни услуги за децата и техните родители , обяснява здравният министър д-р Петър Москов в мотивацията си към проекта за нормативен документ. Комплексните услуги включват: подкрепа на семействата на деца с увреждания и хронични заболявания за назначаване и провеждане на ранна диагностика, лечение и медицинска и психосоциална рехабилитация; продължително лечение и рехабилитация на деца с увреждания и тежки хронични заболявания и обучение на родителите им за поемане на грижата у дома; осигуряване на посещения от медицински специалисти за оказване на специфични грижи за деца с увреждания и тежки хронични заболявания, отглеждани в семейна среда и в социална услуга резидентен тип; осигуряване на специализирани палиативни грижи за деца . Децата ще бъдат насочвани към центъра след оценка на медицинската необходимост от диагностика, лечение, рехабилитация и/или палиативни грижи, извършена от лекар. Когато детето се приема в центъра, мултидисциплинарен екип трябва да оцени неговите потребности и да създаде “индивидуален медико-социален план за необходимите диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и подкрепящите немедицински дейности и услуги по време на престоя на детето, както и при ползването на мобилни услуги”, предвижда още документът.
Дневните грижи за деца с увреждания и хронични заболявания включват индивидуални и/или групови занимания с децата , както и специални грижи за деца до 1 година. При нужда специализираните медицински грижи ще бъдат осигурявани вкъщи. Регламентиран е и престоят на децата . При продължително лечение той е до 3 месеца. За медицинска и психосоциална рехабилитация е до 6 месеца, но “без да се допуска институционализиране на грижите за деца , както и отглеждане на деца под формата на резидентна грижа”, предвиждат още от министерството. Финансирането на експертните центрове ще е от държавата, дарения от страната и чужбина и др.
Децата ще могат да престояват в болница и по половин ден – до 12 часа, в определени случаи. Промените в регламента за хоспитализациите в детските отделения и клиники се въвеждат с новия медицински стандарт по педиатрия, който бе публикуван за обществено обсъждане на интернет страницата на здравното министерство. “С проекта се въвежда възможност за дейности, които изискват престой на детето в лечебното заведение за болнична помощ, не по-дълъг от 12 часа, към клиниката или отделението да се разкриват места за краткотраен престой. С тази разпоредба се дава възможност да бъде намален болничният престой в случаите, когато диагностично-лечебният процес изисква пребиваване на детето в лечебно заведение за болнична помощ за непродължително време”, пише в мотивите на здравния министър д-р Петър Москов.
В проекта за нов медицински стандарт “Педиатрия” са въведени и изисквания за оказване на медицинска помощ по педиатрия в структури за продължително лечение, както и за палиативни грижи за деца . Те могат да се предлагат в болници, но и в новите структури – центровете за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания, както и вкъщи. Чрез новия стандарт се дава облекчение за клиники по педиатрия: високотехнологичната и скъпоструваща апаратура ще се изисква за клиниката като цяло, а не за всяко отделение в нея, както е в момента. Така се дава възможност за по-голяма финансова стабилност на лечебните заведения чрез по-рационално използване на наличната апаратура, пише в мотивите на здравния министър.
Източник: 24chasa.bg
Снимка: photl.com