След дългогодишни застъпнически кампании на водещи граждански организации, вкл. Национална мрежа за децата и Мрежата за правна помощ на НМД, това лято 49-то НС най-сетне прие промени в Наказателно-процесуалния кодекс („НПК“), с които транспонира в пълнота директивата на ЕС за процесуалните гаранции за децата – заподозрени или обвиняеми в наказателното производство. С измененията в НПК, влезли в сила от 1 септември 2023 г., се въведоха редица нови положения, целящи постигането на по-щадящо правосъдие за деца, сред които следните норми:
- Делата, по които обвиняемият е непълнолетен, се разследват, разглеждат и решават с предимство пред останалите дела.
- Присъствието на педагог или психолог е задължително, когато свидетелят със специфични нужди от защита е малолетен или непълнолетен. Когато това е необходимо, разпитът се провежда и в присъствието на родителя, настойника или попечителя.
- Задължително се назначава експертиза, когато съществува съмнение относно възрастта на обвиняемия. Ако съмненията относно възрастта на лицето не могат да бъдат отстранени, то се счита за ненавършило пълнолетие.
- В постановлението за привличане на непълнолетен обвиняаем се посочват вкл. особените права на непълнолетния по чл. 385а от НПК – вкл. правото на медицински преглед при задържане и на установяване на личните му особености чрез индивидуална оценка.
- Разследващият орган уведомява непълнолетния за правата му в наказателното производство и устно, на достъпен за детето език.
- По делата за престъпления, извършени от непълнолетни, досъдебното производство се провежда от определени разследващи органи и прокурори или са със специална подготовка в областта на правата на детето, или имат ефективен достъп до специализирано обучение.
- Непълнолетният обвиняем има право на медицински преглед при задържане; на установяване на личностните му особености; да получи защита на правото на личен и семеен живот.
- След предявяване на постановлението за привличането на непълнолетния като обвиняем информацията за правата му в наказателното производство се предоставя в писмен вид на родител, попечител или на друго лице, което по закон полага грижи за него.
- Изключение представлява хипотезата, при която подобно информиране е в противоречие с най-добър интерес на детето или може да затрудни наказателното производство. Това изключение важи също за придружаването на непълнолетния обвиняем в съдебно заседание, за информирането относно задържането му и при предявяването на разследването.
- Медицински преглед за оценка на общото физическо и психическо състояние на непълнолетния обвиняем се извършва без неоправдано забавяне след задържането му, по инициатива на компетентния орган или по искане на непълнолетния.
- Резултатите от прегледа се вземат предвид при извършване на всички процесуални действия, освен в неотложни случаи, когато това е единствена възможност за запазване и събиране на доказателствата, както и при определяне на мярка за неотклонение или друга мярка за процесуална принуда.
- Мярката за неотклонение задържане под стража в досъдебното производство не може да продължи повече от пет месеца, ако лицето е привлечено като обвиняем за тежко умишлено престъпление, и повече от една година, ако лицето е привлечено като обвиняем за престъпление, за което се предвижда наказание, не по-малко от петнадесет години лишаване от свобода, или друго по-тежко наказание, и повече от два месеца – във всички останали случаи.
- В случаите на задържане непълнолетните се настаняват в подходящи помещения отделно от пълнолетните, като незабавно се съобщава на техните родители, попечители или други лица, които по закон полагат грижи за тях, и на директора на учебното заведение, когато задържаният е ученик.
- При разследването и съдебното следствие се събират доказателства за деня, месеца и годината на раждането на непълнолетния, за образованието, за средата и условията, при които е живял, и доказателства дали престъплението не се дължи на влияние на пълнолетни лица.
- След предявяване на постановлението за привличането на непълнолетен като обвиняем органът на досъдебното производство изисква от инспектор при детска педагогическа стая по местоживеене на лицето изготвянето на характеристика за установяване на личностните особености на обвиняемия, която се представя по делото в 14-дневен срок.
- Когато това се налага от обстоятелствата по делото, органът на досъдебното производство изисква от съответната ДСП изготвянето на социален доклад за семейната и социалната среда на непълнолетния. Докладът се предоставя в 14-дневен срок и се счита за неразделна част от характеристиката.
- Характеристиката се изготвя с участието на непълнолетния, а когато е подходящо, в изготвянето и участват родител, попечител или друго лице, което по закон полага грижи за обвиняемия, както и други лица, които разполагат с информация за личността му, включително лица, посочени от самото дете.
- Характеристиката се основава на данни за личността, достигнатата степен на емоционална и социална зрялост на непълнолетния, за неговото икономическо положение, социалната и семейната му среда, предпоставки за уязвимост, предходни противоправни прояви и мерките, взети по тях, както и всички рискови фактори, свързани с обстоятелствата по делото.
- Целта на характеристиката е да подпомогне органите на досъдебното производство и съда при вземане на решение относно мярката за неотклонение и другите мерки за процесуална принуда, при провеждане на процесуалните действия и при определяне на вида и размера на наказанието и на наложените възпитателни мерки.
- На досъдебното производство при разпит на непълнолетния обвиняем, който е задържан или е обвинен за престъпление, за което се предвижда наказание не по-малко от десет години лишаване от свобода или друго по-тежко наказание, се изготвят звукозапис и видеозапис.
- Съдиите трябва да притежават специална подготовка в областта на правата на детето или да имат ефективен достъп до специализирано обучение, а съдебните заседатели трябва да бъдат учители или възпитатели.
- Съдебното заседание по дела срещу непълнолетни се води при закрити врати, освен ако детето само поиска публично разглеждане на цялото дело или публично извършване на отделни съдопроизводствени действия.
- Неприключените до 1 септември 2023 г. наказателни производства по дела за престъпления, извършени от непълнолетни, се довършват по досегашния ред.
Следва да отчетем, че благодарение на активната застъпническа работа на Мрежата за правна помощ на НМД, беше способствано приемането на изменения в Закона за МВР, гласящи, че:
- Когато лицето, независимо от основанията за задържането му, е непълнолетно, му се назначава за защитник адвокат от момента на задържането.
- Задържаните непълнолетни имат право на медицински преглед за общото им физическо и психическо състояние без неоправдано забавяне след задържане, но не по-късно от 24 часа, считано от момента на задържане.
- Когато задържаното по чл. 72 от ЗМВР лице е непълнолетно, препис от заповедта по чл. 74, ал. 1 се предоставя на родител, попечител или на друго лице, което по закон полага грижи за него.
- Когато непълнолетният не е посочил пълнолетно лице или посоченото лице не е одобрено от съответния полицейски служител, се информира дирекция „Социално подпомагане“ за определяне на социален работник, на когото да бъде предоставена информацията за задържането.
Макар Мрежата за правна помощ на НМД да се застъпваше за още по-широк каталог от разпоредби (нормиращи, например, задължителен медицински преглед по НПК и ЗМВР, както и в производствата по УБДХ и Закона за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия; защитата на правото на непълнолетния обвиняем на образование и др.), считаме новите разпоредби за „квантов скок“ в правосъдието за деца в България.
Оттук насетне ключово е как ще се реализира правоприлагането, като Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата ще продължи активно да събира данни за производствата срещу непълнолетни в цялата страна.
Новата нормативна уредба ще бъде и един от тематичните фокуси на предстоящия на 1 декември 2023 г. правно-дискусионен форум на НМД LexTalks 2023: ПРЕСТЪПЛЕНИЕ И НАКАЗАНИЕ.
Настоящият материал е част от комуникационна кампания, посветена на върховенството на правото и детските права, организирана по проект „ENROLL – ангажиране на младежи и възрастни в граждански активизъм в областта на върховенството на правото на местно ниво“.