Нови вълни от обществено недоволство може да избухнат в някои страни, ако правителствените мерки за овладяване на пандемията от коронавируса се окажат недостатъчни или хората сметнат, че са взети в полза на богато малцинство, предупреди в сряда Международният валутен фонд.
В края на март същото преупреждение отправи Федерацията на Международния Червен кръст и Червения полумесец – че в квартали на градовете на Запад, където живеят бедни и маргинализирани хора, може да има бунтове, ако те останат без доходи. „Имаме много хора, които живеят, изтласкани много встрани в т.нар. черна дупка на обществото. Опасяваме се, че в най-проблемните квартали на големите градове в следващите седмици ще имаме социални проблем“, каза Франческо Рока, който ръководи тази най-голяма международна хуманитарна организация.
„Това е обществена бомба, която може да избухне всеки момент, защото те нямат никакъв начин да си осигурят приходи“, добави той на брифинг. Базираната в Женева Федерация вече изпрати свои доброволци в особено зле ударените от пандемията части на Испания и Франция.
Някои хора със семейства, които преживяват от случайна работа срещу 20-25 евро, обикновено не са обхванати от програмите за социални помощи. „Помислене за ромските лагери, например, каза Рока, който е и президент на Италианския Червен кръст.
На 26 март Федерацията с 14 милиона доброволци в 192 държави призова за събиране на 800 млн. швейцарски франка (830 млн. щатски долара) за особено засегнатите общности по света.
За ефекта от много повече пари – почти 8 трилиона долара – говори и МВФ в доклада си „Фискален монитор“, публикуван на всеки 6 месеца. В последното му издание авторите казват, че ще са нужни още средства в кризата, когато бум в разходите увеличи фискалните дефицити, а публичният дълг се увеличи с 13% и достигне 96% от глобалния БВП за 2020 г.
Бунтовете няма да се появят, докато действа карантината, но могат да избухнат, точно когато изглежда, че кризата с коронавируса е под контрол, каза за „Ройтерс“ Витор Гаспар, директор на департамента на МВФ по фискалните въпроси. Властите трябва за разговарят с бедните общности и домакинства, със собствениците на малки фирми, за да не изгубят подкрепата им за мерките рещу COVID-19, допълва той.
В тесни жилища на бедните квартали са натъпкани по няколко поколения.© Reuters
В тесни жилища на бедните квартали са натъпкани по няколко поколения.
По места като Индия вече има протести, след като за броени дни безработицата почти се удвои до 14.5%. Там милиони хора преживяват от ден на ден с изкараните средства и когато всичко бе блокирано, тръгнаха да бягат от градовете, защото не могат да си позволят наеми и по-скъпата храна, напомни и Световната банка.
Гита Гопинат, главен икономист на МВФ, каза, че в предишни кризи и бедствия е имало много прояви на солидарност, но този път реакцията може да е съвсем друга. „Ако кризата е лошо управлявана или хората сметнат, че мерките са недостатъчни за подобряване на тяхното положение, може да свършите с бунтове“, коментира тя.
Парижкото предградие Клиши-су-Боа е един такъв район – комбинация от претъпкани с хора квартали, живеещи в икономически стрес и обвиняващи полицията в раздухване на напреженито, разказва „Ню Йорк таймс“. Това е и едно от четирите места във Франция с особено висок процент на смъртни случаи от коронавируса.
Тук живеят предимно млади мъже, имигранти без документи и в невъзможност да отидат другаде. Малките апартаменти са претъпкани с народ, работа няма и мнозина се оплакват, че вече се усещат като в затвор.
Същите проблеми има отвъд Атлантика – в бедните квартали на американските градове. Там икономическите последици удрят домакинствата малко след като те усетиха подобрение заради промени като въвеждане на минимална работна заплата и повишаване на почасовото заплащане. В продължение на 100 месеца икономиката добавяше нови и нови работни места и безработицата достигна рекордно ниски равнища, особено сред общностите на чернокожите и латиносите.
Пандемията заплашва да помете с един удар всичко това – прогнози дори на Белия дом предупреждават за безработица от 20% в следващите месеци. Иначе казано за нула време може да се премине от най-ниската безработица от 50-те години насам към най-високата от 30-те години на миналия век.
Анализатори на „Джей Пи Морган“ казват, че през второто тримесечие БВП на САЩ може да се свие с 14%. Ако са прави, икономиката ще премине от най-продължителния период на растеж към най-лошото рухване за тримесечие, откакто се води статистика.
В „Рокетес“, работнически квартал на Барселона, опасността от заразата е в пъти по-голяма от районите, които познават туристите. Интерактивна карта показва, че тук има 533 болни на 100 000 души, докато само на 6 км встрани в луксозен район те са 77 на 100 000. Същото е и в „Ел Прат де Лобрегат“ и „Сант Кирсе дел Валес“ – 604 и 701 на 100 000.
Марк Нювенхюъзен от Института по глобално здраве в града казва, че социално-икономическият статут е най-важният фактор, определящ дали някой в Барселона ще се разболее от вируса. По места като „Ну Барис“ рискът е най-голям, защото там хората са с по-ниско образование, не ги разбират много тези неща, а трябва да пътуват повече до работа или в търсене на поредната поръчка и не могат да си позволят надомна работа.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: freeimages.com