В Деня на народните будители, създали историята на националния дух, си задаваме въпроса – „кой пробужда децата“? Това ни води до една друга, малка ежедневна история във всеки дом и всяко семейство – историята на отглеждането и възпитаването на дете, в която сам се превръщаш в будител. На пръв поглед не с толкова глобално значение, но изключително важна, защото именно тя изгражда обществото – не с големи исторически скокове, а стъпка по стъпка, всеки ден и всеки час.
Родителите сме тези, които трябва да бъдем първите будители за децата си, за да имаме будна и просперираща нация. Ние сме хората, които бавно, година след година, изграждаме личността, от която зависи обликът на нашето общество.
От нас децата чуват първата дума, виждат първата сълза и първата усмивка. Ние ги учим как да бъдат хора, как да бъдат добри, как да се борят, как да страдат, как да постигат целите си, как да отстъпват. Дори когато мислим, че детето не ни слуша, то ни чува ясно и отчетливо – не само чрез думите, но и чрез нашите жестове, действия и това, което не казваме.
Да сме будители за децата си е не по-малко важно от ежедневното битово обгрижване, а често, улисани в ангажименти, го забравяме. Това е наш дълг, мисия и отговорност, това е нашият принос към обществото. Дори урокът по съчувствие, даден в кухнята, днес да изглежда нещо малко и несъществено, утре може да роди благотворителност, да спаси хора, да промени закони и съдби. Защото промяната в едно дете променя света.
Трудно е да бъдем будители за децата си, никой не ни учи на това, ние сами трябва да открием пътя. И трябва да го направим за по-доброто бъдеще на децата ни! Затова в Деня на народните будители напомняме, че всички ние дължим на следващото поколение важни житейски уроци.
Как да бъдем будители:
- Като стимулираме детето да търси себе си, да познава собствените си силни и слаби страни и да ги приема.
- Учим го да бъде активен гражданин с позиция, да не премълчава неправдата и да търси справедливостта, колкото и трудно да е това.
- Подкрепяме детето да се развива, постоянно да учи и да се самоусъвършенстването през целия си живот.
- Окуражаваме го да задава въпроси, да бъде критично и да търси истината.
- Учим го да бъде смело.
- Даваме пример за разбиране и съчувствие към другите.
- Демонстрираме как се отстояват позиции.
- Помагаме да различава доброто и злото.
- Показваме на детето, че светът не е само черен и бял, а има много нюанси, които трябва да разбираме в общуването си с другите.
Нека бъдем будители не само за собствените си деца, а за всички, защото благоденствието е споделено постижение и ако то липсва в обществото, липсва на всеки от нас.
Бъдете будители на децата!