Конституционният съд на България взе решение по конституционно дело № 3 / 2022 г., с което отхвърли искането на омбудсмана за установяване на противоконституционност на § 5 от преходните разпоредби на ЗИД на Семейния кодекс от 2020 г.
Припомняме, че с въпросния ЗИД на Семейния кодекс, в чл. 62 бяха уредени две нови възможности относно оспорването на бащинство. Първата (в чл. 62, ал. 1 СК) е съпругът на майката да може да оспори, че е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до изтичането на една година от узнаване на раждането. А ако обстоятелствата, опровергаващи бащинството, са узнати по-късно по независещи от съпруга причини – до изтичане на една година от узнаване на тези обстоятелства, но не по-късно от навършване на пълнолетие на детето.
Втората възможност (уредена в чл. 62, ал. 5 СК) се отнася до мъже, които твърдят, че са биологични бащи. Те могат до една година от узнаване на раждането да оспорят бащинството. Именно на тези 2 разпоредби бе придадена обратна сила с оспорената от омбудсмана разпоредба, тъй като бе предвидено те да засягат и заварените случаи – новите правила ползват и лицата, за които преди влизането на измененията на СК в сила са настъпили цитираните по-горе условия.
През март т.г. Конституционният съд отправи покана до Национална мрежа за децата да представи становище във връзка с искането на омбудсмана за обявяване на противоконституционност. В защита на правата и законните интереси на биологичните бащи, Национална мрежа за децата, чрез Мрежата за правна помощ на НМД, подкрепи разширяването на кръга от лица, имащи право да оспорват бащинството и да отправят искане за установяване на произход на дете, и застъпи виждането, че §5 не противоречи на правната сигурност и стабилността на семейноправните отношения.
Както посочва Конституционният съд в своето решение, „Върховният касационен съд, сдружение „Национална мрежа за децата“, сдружение „Асоциация родители“, проф. д-р Даниел Вълчев, доц. д-р Велина Тодорова и доц. д-р Венцислав Петров поддържат, че искането е неоснователно и привеждат доводи за конституционосъобразност на § 5 ПР на ЗИДСК.“
Удовлетворени сме, че Конституционният съд на България е взел предвид позицията на Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата, както и че оспорваната разпоредба не бе обявена за противоконституционна, като по този начин бяха защитени правата на биологичните бащи.
Национална мрежа за децата продължава да се застъпва за това, че при решаването на подобни казуси трябва да бъде намиран справедлив баланс между правата на биологичния баща, най-добрия интерес на детето и опазването стабилността на семейноправните връзки, с оглед правата, интересите и психо-емоционалното здраве на децата.
С пълния текст на решението на Конституционния съд можете да се запознаете ТУК
Снимка: unsplash.com