УНИЦЕФ България и литературният проект „Пощенска кутия за приказки“ ще работят заедно в подкрепа на психичното здраве на младежите. „Отвъд усмивките: Как си всъщност?“ е темата на новото издание на литературния форум, който е отворен за автори между 14 и 24 г.
Пандемията от COVID-19 показа ясно как сътресенията във външния свят влияят върху вътрешния ни свят и нуждата от психосоциална подкрепа за децата, подрастващите и техните родители и семейства. Тийнейджърите и младите хора са особено уязвими. Социалната изолация, липсата на информираност по темата и стигмата са основни рискови фактори, които им пречат да получат подкрепата, от която се нуждаят, за да се справят с проблемите с психичното здраве.
По данни на СЗО до 50% от всички проблеми с психичното здраве започват преди 14-годишна възраст, а 1 на 5 младежи изпитва психично разстройство всяка година. В България по време на пандемията тийнейджърите изпитваха високи нива на емоционален дистрес – 5 пъти повече раздразнение, 5 пъти повече скука, 4 пъти повече самота, 4 пъти повече носталгия и тъга, 3 пъти повече гняв и разочарования, 2 пъти повече страх и тревога, 2 пъти повече безпомощност и безполезност (УНИЦЕФ България 2020). Причината да не се търси професионална помощ, ако негативните емоционални преживявания са силни, най-често е тревожност или срам (63%) или незнание къде да се потърси помощ (17%), сочат резултатите от допитване, проведено в U-Report Bulgaria през 2020 г.
Подкрепящите отношения с връстници, в семейството и с учителите, съчетани с откровени разговори, са сред основните защитни фактори за психичното здраве и благосъстояние на децата и младите хора. Затова приканваме авторите да споделят в своите есета и разкази какви са били предизвикателствата в техния вътрешен свят и какво им е помогнало да ги преодолеят, как им е повлияла изолацията от приятелите и промените в ежедневието. Целта ни е да насърчим открития разговор за психосоциалното благополучие и действията в подкрепа на всички деца и младежи, както и да окуражим младите хора да търсят помощ, когато имат нужда от нея.
Произведенията може да се изпращат на [email protected] от 2 до 27 септември. Препоръчително е изпратените произведения да не надвишават 3 страници А4, шрифт 14.
Най-въздействащите сред тях ще бъдат подбрани от психолога Александра Алгафари, Ивайло Спасов, директор „Комуникация за социална промяна“ в УНИЦЕФ България, и Гери Турийска, създател на „Пощенска кутия за приказки“.
През ноември избраните разкази и есета ще бъдат прочетени пред публика от известни личности, сред които актрисата Елена Петрова, национален Посланик на добра воля на УНИЦЕФ България, Орлин Павлов, Александър Сано, Рафи Бохосян, Михаела Филева, Георги Блажев и др.
Източник: unicef.org