Skip links

Конференцията „Първите 7“ събра представители на отговорните държавни институции и неправителствения сектор в България, за да обсъдят ранното детско развитие

България е увеличила дела на деца на възраст 3-6 г., посещаващи образователни институции, от 73 на 83.6% през последните седем години. Въпреки това трябва да се положат допълнителни усилия за предоставянето на образование и грижа в ранната детска възраст, особено за уязвими и бедни семейства. Така например, изследване за ромите на Световната банка, Програмата за развитие на ООН и Европейската комисия показва, че само около 40% от ромските деца посещават детска градина. Освен това съществуват научни доказателства, че първите 1000 дни са най-важните в живота на детето – затова предоставянето на качествени услуги и на индивидуална подкрепа за родителите по време на този ключов период се отплаща чрез подобрени познавателни умения, значително по-високи образователни постижения, силно намален дял на отпадналите от училище и по-добър старт в живота.

Как да се подобрят обществените услуги, свързани с ранното детско развитие; кой е отговорен за тях и какво може да се направи, за да се постигне широк консенсус за прилагането на по-интегриран подход за детско развитие – това бяха основните въпроси, които събраха представители на държавата и гражданското общество на конференцията под надслов „Първите 7“. Събитието бе организирано от УНИЦЕФ България и Световната банка.

Във форума по въпросите на ранното детско развитие, който се проведе в София, взеха участие доц. Даниела Бобева, Вицепремиер на България по икономическото развитие; г-жа Таня Радочай, Представител на УНИЦЕФ за България; г-н Маркус Репник, Представител на Световната банка за България; г-жа Мукаддес Налбант, Зам.-министър на образованието и науката; проф. Чавдар Славов, Зам.-министър на здравеопазването; г-н Лазар Лазаров, Зам.-министър на труда и социалната политика; г-жа Ева Жечева, Председател на Държавната агенция за закрила на детето; както и редица други български и международни експерти, имащи отношение към политиките за деца в ранна детска възраст и техните семейства, включително представители на академичните среди и неправителствени организации.

Пълноценният старт в живота на всяко дете е определящ за възможността то да развие своя потенциал в най-пълна степен, както и за перспективите за развитие на цялото общество. Според анализа на Световната банка „САБЕР Ранно детско развитие“ и според анализи на УНИЦЕФ обаче, за да има възможност всяко дете в България да развие пълния си потенциал, страната се нуждае от интегрирана национална политика и по-добра координация на съществуващите политики и услуги в тази сфера. Обединяването около единна визия и стратегия за повишаване на благосъстоянието на децата в ранна възраст би довело до създаването на интегриран подход както при планирането, така и при предоставянето на съответните услуги за децата и семействата им. Конференцията „Първите седем“ е първата стъпка към изграждане на национален консенсус за необходимостта от засилване на инвестициите в малките деца и семействата, като прави преглед на съществуващите политики и институционална рамка и разглежда възможностите за интегрирането им в цялостна стратегия.

Българските заместник-министри на здравеопазването, труда и социалната политика и образованието и науката представиха основните възможности и трудности при предоставянето на най-добрата грижа за децата на България в ранна детска възраст. Джейн Барлоу, професор по обществено здравеопазване през ранното детство, в Университета „Уоруик“, Обединено Кралство, разгледа съвременните научни разбирания за ранното детство, влиянието му върху цялостния живот на човека и отражението им в публичните политики. Опитът на Чили при формирането и работата на интегрирана система за ранно детско развитие, обединяваща образователните институции, здравните специалисти и социалните работници в името на чилийските деца, беше представен от Вероника Силва, експерт по социална закрила в Световната банка, а гл. ас. д-р Мария Трифонова от Института за изследване на населението и човека към БАН разгледа предизвикателствата пред ранното детско развитие, породени от социално-икономическите условия.

За да осигурят последвателност относно консенсуса от Конференцията по въпросите на ранното детско развитие „Първите седем“, УНИЦЕФ и Световната банка ще продължат да подкрепят усилията за популяризиране на разбирането за ранното детство като ключов период от живота на детето и необходимостта от нов подход в политиката за децата и семействата в рамките на интегрирана стратегия за ранно детско развитие.

Източник: unicef.bg

Снимка: freeimages.com/Ayla87

Прочетете също и:

Национална мрежа за децата, родители, граждански организации и активисти с над 120 въпроса към Министерство на образованието и науката

Национална мрежа за децата получи над 120 въпроса зададени от родители, граждански организации и активисти в социалните мрежи.[…]

Криптобосс