На 18.09.2023 г. Комитетът по правата на детето на ООН, част от който е членуващата в Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата доц. д-р Велина Тодорова, представи своя Общ коментар № 26, посветен на климатичните права на децата.
Общият коментар съдържа насоки към 196-те държави, ратифицирали Конвенцията за правата на детето, сред които и България, за това какви мерки трябва да предприемат, за да отстояват правото на децата на чиста, здравословна и устойчива околна среда. Коментарът е провокиран от извънредната климатична ситуация, замърсяването, срива на биоразнообразието по света.
В своята 11-месечна подготвителна работа по разписването на Общия коментар Комитетът е провел консултации със 16 331 деца от 121 държави, което прави приемането на Общия коментар един от най-отворените за деца консултативни процеси в историята на ООН.
Общ коментар № 26 уточнява, че държавите са отговорни не само за защитата на правата на децата от непосредствена вреда, но също и за всякакви предвидими нарушения на климатичните права на децата в бъдеще, предизвикани от настоящи действия или бездействия. Комитетът подчертава, че държавите могат да бъдат държани отговорни не само за екологични щети, настъпили на тяхна територия, но също и за вредните въздействия, екологични щети и изменения на климата, предизвикани извън границите им. Комитетът обръща особено внимание на непропорционалната вреда, пред която са изправени децата в неравностойно положение.
Комитетът призовава ратифициралите Конвенцията страни да предприемат незабавни действия в защита на екологичните права на децата – вкл. постепенно преустановяване експлоатацията на въглищата, нефта и природния газ и преминаване към възобновяеми енергийни източници; подобряване качеството на въздуха и осигуряване на достъп до чиста вода; трансформиране на индустриалното земеделие и рибарство за производство на здравословна и устойчива храна и защита на биоразнообразието. Комитетът насърчава страните да осъществяват оценки на въздействието върху климатичните права на децата на всички нормативни актове, политики и решения, свързани с околната среда.
Общият коментар гласи, че възгледите на децата трябва да бъдат отчитани при вземането на решения относно околната среда и подчертава критичната роля на екологичното образование при подготовката на децата да предприемат действия, да се застъпват по климатични каузи и да се предпазват от екологични щети. На фона на тези препоръки на Комитета, тревожни са обсъжданите от МОН предложения, включващи отпадане на понятието „климатични промени“ от програмата за 8 клас.
Ратифициралите Конвенцията държави ще трябва периодично да докладват пред Комитета на ООН за напредъка, който са постигнали в защита на екологичните права на децата. Както посочи доц. д-р Велина Тодорова, част от Комитета по правата на детето на ООН и член на Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата: „Общият коментар на Комитета не е просто думи върху хартия. Тези дългоочаквани интерпретативни насоки идват в най-критичния момент. Всяка година 1,7 милиона деца под петгодишна възраст губят живота си поради екологични щети, които могат да бъдат избегнати.“
Пълния текст на Общия коментар на английски език можете да прочетете тук.