Забавянето на разпространението на COVID-19 и усилията за гарантиране, че здравните системи могат да се справят с тази безпрецедентна пандемия са актуалните приоритети за повечето държави-членки на Съвета на Европа, като много от тях предприемат строги ограничителни мерки. За по-голяма част от децата в тези страни социалната изолацията означава защита в безопасна среда. Но за много момичета и момчета мерките за социална изолация могат да доведат до повишена уязвимост към насилие, включително сексуално насилие и експлоатация. Поради това е изключително важно да се оцени този аспект от въздействието на мерките за справяне с COVID-19 и системите за закрила на детето да се адаптират към извънредната ситуация. Разпоредбите на Конвенция на Съвета на Европа за закрила на децата срещу сексуална експлоатация и сексуално насилие (Конвенцията от Ланзароте) днес са по-актуални от всякога и трябва да бъдат прилагани.
В качеството си на председател и заместник-председател на Комитета, съблюдаващ прилагането на конвенцията от Ланзароте, призоваваме държавите-страни по нея да продължат да зачитат правата на децата в съответствие с конвенцията, като това изисква те да предприемат конкретни мерки за защита на всички деца, мерки за предотвратяване и реакция при сексуално насилие и експлоатация по всяко време и навсякъде.
Трагичен факт е, че с прилагането на строги изолационни мерки от все повече страни по света, много деца, най-вече уязвими поради психическо или физическо увреждане или ситуация на зависимост, са в капан със своите насилници, било то у дома, настанени извън семейството, в импровизирани бежански лагери или в места за изтърпяване на наказание лишаване от свобода. Държавите-страни по конвенцията трябва да гарантират, че всички деца са в безопасна среда.
Освен това, в резултат на мерките за социална изолация, децата прекарват все повече време онлайн и стават по-зависими от социалните медии, които им помагат да останат в контакт с приятелите си, да изразяват емоциите си, да учат, да се разсейват. Европейската полицейска служба Европол подчертава, че сексуалните престъпници се възползват от тази ситуация и повече деца са в риск да станат жертва онлайн на сексуално изнудване, кибертормоз или друга сексуална експлоатация, улеснена от информационните и комуникационни технологии. Изключително важно е осведомеността за специфичните за онлайн средата рискове да се повиши.
Както наскоро бе подчертано от Глобалното партньорство за прекратяване на насилието срещу деца и УНИЦЕФ, заедно с неговите партньори от Алианса за закрила на детето по хуманитарни действия, превенцията на сексуална експлоатация и злоупотреби и начините за безопасно сигнализиране при съмнения за такова трябва да бъде неразделна част от всички предприети за COVID -19 мерки за превенция и контрол.
Настоятелно призоваваме всички държави, страни по Конвенцията от Ланзароте, да гарантират, че децата са информирани за правото си на защита срещу сексуално насилие, както и за услугите и мерките, спомагащи за постигането на тази цел. Провеждането на непрекъснат диалог между националните, регионалните и местните власти, както и сътрудничеството с гражданското общество и частния сектор е задължително условие за регулярен преглед на ситуацията, оценка на нуждите и адаптиране на мерките, така че да продължат да изпълняват мисията си за борба с сексуална експлоатация и сексуално насилие над деца и за грижа към жертвите на сексуално насилие.
Тъй като засилването на мерките за социална изолация излага децата на повишен риск от злоупотреба, пренебрегване, експлоатация и насилие, от изключителна важност е телефонните линии за подкрепа и горещите телефонни за сигнализиране в случаи на насилие да са достъпни денонощно, включително чрез онлайн платформи и да бъдат известни както на децата, така и на обществото като цяло. Имайки предвид, че COVID-19 пандемията оказва влияние върху капацитета на тези служби да отговорят на нарастващите изисквания, държавните органи трябва да гарантират, че те разполагат с достатъчно на брой квалифицирани кадри, както и с оборудване, така че нито един призив за помощ да не остане без отговор.
Отново внимание трябва да се обърне и към инициативите за повишаване на осведомеността на децата за услугите за подпомагане, физическа и психологическа подкрепа, до която те имат право на достъп. Тази информация трябва да бъде предоставяна по достъпен и подходящ за детската възраст начин. Примерни начини са стартиране на онлайн кампании, по-широко разпространяване на национално ниво на вече съществуващи материали за повишаване на осведомеността за предотвратяване на сексуалната експлоатация и сексуална злоупотреба с деца, както и чрез популяризиране на горещите линии за подкрепа, които вече съществуват.
В ситуацията на ограничения заради COVID-19 родителите и полагащите грижи за деца трябва да получават помощ и подкрепя за справяне със собствените им емоции и поведение по време на тази кризисна ситуация. Също така те трябва да бъдат овластени да предотвратяват и да реагират на сексуално насилие върху децата им, включително онлайн. Комуникационни усилия трябва да бъдат насочени към повишаване на осведомеността на възрастните относно мерките, които могат да предприемат за защита на собствените им деца. Социалната изолация може да бъде разглеждана и като възможност за укрепване на връзките и засилване на доверието между членовете на семейството.
Съветът на Европа разработи серия от материали за повишаване на осведомеността, които могат да бъдат използвани. Те са достъпни на много езици на следната уеб страница: https://www.coe.int/en/web/children/covid-19
Наясно сме, че някои държави и неправителствени организации изпитват затруднения да отговорят на специфичните предизвикателства, които тази пандемия поставя на пътя на прекратяването на сексуалното насилие над деца. Силно насърчаваме всички членове и наблюдатели в Комитета Ланзароте да продължат усилията си и да споделят предприетите от тях досега инициативи на [email protected]. Това ще ни позволи да се учим едни от други и да усилим колективния си капацитет за прекратяване на сексуалното насилие над деца. Съветът на Европа редовно ще актуализира своята уеб страница с извлечените поуки и съвети, споделени от опита на страни от и извън Европа.
Докато се борим с пандемията COVID-19, не трябва да забравяме, че насилието над деца е друга не по-маловажна пандемия с милиони жертви по света. Нека да се преборим заедно и двете.
Снимка: pixabay.com