Семейство от Украйна се заселва с трите си деца в България. Първо живеят в малък град в близост до Казанлък, а впоследствие се преместват в града. Причината е надеждата за по-добър живот и перспектива пред децата. Бащата работи в голямо предприятие, а съпругата му е майка на пълен работен ден. Единственият доход на семейството е заплатата на бащата, с нея трябва да покриват наема и разходите на жилището, храната и всичко останало. Почти всеки член на семейството е с различен юридическият статут – бащата е гражданин на страната, майката и двете деца са временно пребиваващи, а най-малкото дете е с постоянно пребиваване. Всичко това прави трудно и отглеждането на децата. Не получават помощи от социалната служба, нямат право на детски.
Един ден в сдружение „Бъдеще за децата” научават за историята им. С помощта на дарители осигуряват цял бус с храна, дрехи, играчки и обувки. А кои са дарителите? Малки герои от 4-ти клас, които мобилизират родителите и учителите си и заедно подават ръка на семейството в нужда.
Професионализъм, партньорство, отдаденост
Сдружение „Бъдеще за децата” в Казанлък е гражданска организация, създадена през 2003 година от Мария Гинева и Красимира Димитрова. Основната й дейност е да помага на деца в риск и техните семейства – деца с увреждания, деца с поведенчески проблеми, деца от семейства, които трудно се справят с отглеждането им и/или искат да ги изоставят.
Мария Гинева е завършила Специална педагогика в СУ „Св.Климент Охридски“ през 1997 година със специализации за работа с деца със зрителни и интелектуални проблеми. След дипломирането си решава да се завърне в родния Казанлък и там да се реализира професионално. Заедно с родители на две деца със зрителни увреждания решават, че ще се борят да ги интегрират в общообразователно училище. След много срещи и усилия децата са записани в училище, а Мария започва да ги подкрепя в адаптацията им и в учебния процес. Тя разбира, че помощта за деца с увреждания и техните родители е нейната истинска мисия. През следващите години среща много родители на деца с увреждания, които искат децата им да бъдат заедно с техните връстници. Заедно с Красимира Димитрова намират съмишленици и създават сдружението. Днес в него членуват и родители на деца с увреждания и специалисти. В началото основният фокус на сдружението е интеграция на децата с увреждания в училищата и подкрепа на родителите. Оттам и името на организацията – „Бъдеще за децата с увреждания”. В онези времена Мария и съмишлениците й трудно срещат разбиране, защото правят нещо ново, различно и е необходимо повече време, за да бъде то разпознато. Не се отказват – продължават, постепенно се разрастват, добиват популярност и с работата си печелят доверието на обществото и на институциите. Преди 5 години променят името си на „Бъдеще за децата”, защото днес вече работят не само за деца с увреждания, но и по много и различни проблеми на децата и родителите в Казанлък.
„Това, което организацията е създала и постигнала, е изцяло в полза на общността ни. Самата общност диктува какво да се случва, от каква подкрепа има нужда. Ето защо още при появата на някакъв проблем ние започваме да подготвяме екипа си за неговото решаване“ – споделя Мария Гинева.
Днес в сдружението работят професионални педагози, социални работници, психолози, логопеди. Те осигуряват различна подкрепа за децата и семействата, посещават ги на място в дома. Основната им цел е да обхванат всеки проблем на ниво превенция, за да не се задълбочава, да не се отразява върху психическото здраве и развитието на детето. Освен специализираните си услуги, подкрепят семействата с лекарства, дрехи, обувки, храна, играчки. Благодарение на дарители е създаден и фонд за спешни случаи, за да може да реагира и помогне веднага на детето и неговото семейство.
В сдружението работят и за превенция на изоставяне на деца в институции. За тази цел, съвместно с месната болница, създават консултативен кабинет в родилното отделение. Там социалните работници на сдружението се срещат с майките, които заявяват, че искат да изоставят детето си, защото нямат възможност да се грижат за него. Изясняват с тях какъв е ресурсът на семейството и от каква подкрепа има нужда, за да могат адекватно да се грижа за новороденото. Подкрепят ги според нуждите им.
„Бъдеще за децата” помага на 200 деца и семейства месечно, а дейността е изключително интензивна.
Детска къща
Една от последните инициативи на „Бъдеще за децата“ е насочена към семействата в казанлъшкото село Горно Черковище. С подкрепата на неговия кмет и на Община Казанлък сдружението създава т. нар. Детска къща – по програма на фондация „Лале”, с финансиране от фондация „ОУК”. Това е петият такъв център в България – има още един в старозагорското село Калитиново, а останалите са в област Варна, София и Търговище. Чрез Детската къща „Бъдеще за децата“ разширяват полето на дейността си, като обхващат и по-малките общности. Центърът е по модела на английската програма „Сигурен старт”. Тя помага на родителите в по-отдалечени общности, които нямат достъп до социални услуги и от кого да потърсят помощ. В специалната къща в Горно Черковище винаги е на разположение социален работник. Родителите могат да се срещнат и с други специалисти и да намерят подкрепа и решения на проблемите си. Мястото е оборудвано с много играчки, за да е приветливо за децата. Следващата стъпка към развитието на центъра е партньорство с местното читалище и детската градина и организиране на общи дейности.
През 2016 г. благодарение на Фондация за децата в риск по света сдружението въвежда още една нова инициатива, наречена „Библиотека на играчките”. Нейната идея е да се използва играта като универсален начин на общуване и за подкрепа на детското развитие. От библиотека се възползват както специалистите, работещи с децата, така и техните родители, които могат да вземат играчка и да работят с детето си в домашни условия. Към всяка играчка има инструкции за употреба. Библиотеката е оборудвана с цветни дървени играчки, които отговарят на най-високите стандарти за безопасност и подпомагат детското развитие в пет основни области – обща моторика, фина моторика, общуване, познание и социално-емоциално развитие.
Партньорство с общината
„Разширяването на дейностите на организацията и увеличаването на броя на хората, с които работят, са немислими без пълната подкрепата на екипа на Община Казанлък и на други институции“ – споделя Мария. Благодарение на партньорството се изграждат социалните услуги Център за обществена подкрепа, Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания, осъществяват се множество проекти и инициативи. Това дава възможност дейностите на организацията да станат по-устойчиви, а в кампаниите да се включват все повече хора.
В Центъра за обществена подкрепа специалистите на сдружението помагат на нуждаещи се семейства, работят за разрешаване на емоционални и поведенчески проблеми при деца, предотвратяват изоставянето на деца, подкрепят приемни родители и осиновители.
Центърът за социална рехабилитация и интеграция за деца (ЦСРИ) се развива предимно като услуга за децата от 0 до 7 години. Основните му дейности са свързани с терапевтични програми – сензорна интеграция, логопедична подкрепа, стимулиране на психическото развитие и когнитивните умения. Към проблема на всяко дете се подхожда строго индивидуално. Ключова е и ролята на родителя, който също участва в процеса на промяната. Когато той си партнира със специалистите, напредъкът идва много по-лесно. Но Мария разказва, че често родителите на децата с проблеми приемат трудно факта, че детето им е „различно“. Част от тях дори отказват да го приемат и отричат. Затова от сдружението оказват пълната си подкрепа към родителите.
Награди за принос към децата
Тази година сдружение „Бъдеще за децата” за пети пореден път раздава своите награди за принос към децата в Казанлък. „Привлякохме и партньори – Община Казанлък и фондация „Сийдър“ – казва Мария. Идеята е да насърчават хората да правят все повече и повече за децата в града, като се отчита приносът на дарители, доброволци и други организации. „Тази година големите победители са ученици от 4-Б клас от ОУ „Никола Вапцаров“ в Казанлък, които за 4 години са успели да подкрепят над 20 каузи в различни точки на страната, заедно с класния си ръководител Лилия Рачева. Децата се вълнуваха като за „Оскар“! И ние се вълнувахме, защото знаехме, че всички те от тук нататък ще предават тази култура и ще учат другите! Добрият пример е най-добрият учител!”- казва тя.
Любимата инициатива
„Акция Дядо Коледа е най-емоционалната ми инициатива”, споделя Мария. От 2013 година до днес по Коледа в сдружението пишат историите на деца в риск, с които са работили, и ги поставят на две коледни елхи в града, без да споделят лична информация за детето и семейството. Всеки може да вземе писмо с история и да купи подарък за детето от историята. Така се осъществява непряка връзка между дарителя и семейството, хората осъзнават, че могат да помогнат за добра промяна в живота на тези деца и родителите им. „Когато направиш човека емоционално съпричастен, той повече разпознава дарителството“ – казва Мария Гинева. От изминалата година, с позволение на родител се публикуват снимки на някои от децата. През 2013 г., когато започва първата кампания, имат 50 истории. Броят им нараства всяка година и достига до 200 през изминалата. Тогава кампанията дори излиза извън границата на страната. Подаръци получават чак от Англия, Германия и други страни.
Какво предстои
„Бъдеще за децата“ смело планира следващите си проекти. Започва кампания за събиране на хартия, за да могат да продължат изграждане на площадка в двора на ЦСРИ, където децата да играят. Следващата им идея е насочена към вече порасналите деца с проблеми. Тази пролет печелят проект за развитие на социално предприемачество по програма на Българския център за нестопанско право. Осъществяването на идеята за създаване на малка работилница за бутикови курабийки вече е в ход. В нея ще се ангажират младежи с увреждания, като целта е те да придобиват трудови умения и да имат възможност за професионална реализация. Идеята се ражда, когато от организацията осъзнават, че след като пораснат, децата, на които са помагали, „не успяват да си намерят работа. Затварят се вкъщи и в училище и губят това, което преди сме постигнали заедно като напредък и интеграция“ – споделя Мария. Със социалното предприятие от сдружението се надяват да им помогнат да преодолеят този проблем.
Но как да се държим самите ние, които не сме специалисти, с децата и младежите с проблеми? „Ключовите думи са толерантност и уважение“ – казва Мария Гинева. Толерантност, но не по задължение, а толерантност, която е начин на живот. Според наблюденията на Мария, ставаме все по-склонни да приемаме другите и различните в сравнение с преди 16 години например.
Пътят на сдружение „Бъдеще за децата“ е изключително динамичен и изпълнен с трудности. Мнозина биха се отказали. Най-вече, ако не влагат сърце и страст. Но Мария Гинева и колегите й приемат работата си като лична мисия. „Винаги съм в някакво предизвикателство. Това ме държи. Мисля, че винаги трябва да сме крачка напред и да правим нещата по-различно. Различният начин привлича нови хора – нова подкрепа. Без емоция и без да гориш в каузата нещата няма как да се случат. Когато има емоция, винаги има нова идея и решение!“
Източник: НПО Портал, автор: Мария Стоянова