На 9 и 10 декември 2014 г. в София Коалиция „Детство 2025“, в партньорство с Национално сдружение на общините в Република България проведоха семинар на тема: „Реформата в обществената грижа за деца – резултати, предизвикателства и перспективи”.
Събитието беше осъществено в рамките на европейската кампания на Юрочайлд (Eurochild) и Надежда и домове за децата (Hope and Homes for Children за деинституционализация на грижата за деца „Да отворим врати за децата на Европа”.
Целта на съвместната среща беше да се консолидират гледните точки на Коалицията, като обединение на граждански организации, мрежи и личности, които работят по въпросите на деинституционализацията и на местните власти относно:
- Плана за изпълнение на Визията за деинституционализация 2010-2015 г., като подход за осъществяване на процеса, постигнати резултати и идентифицирани към момента бариери при реализацията на отделните проекти, включени в плана.
- Проект на рамка и основни цели, които да бъдат отстоявани при подготовката на следващия план по изпълнение на Визията.
В семинара се включиха представители на местната власт от Велико Търново, Шумен, Пловдив, Пазарджик, Кюстендил, Добрич, Смолян, Габрово, Враца, Бяла Слатина и София, които споделяха своя опит от реализиране на проектите по деинституционализация и свързаните с това предизвикателствата пред общините.
В края на събитието бяха поканени да се включат представители на държавни институции, на които бяха представени резултатите от дискусиите и обсъждане на изведените от участниците предизвикателства и препоръки за подобряване на политиките и практиките в процеса на деинституционализация.
Ключовите препоръки от името на Коалиция “Детство 2025” и НСОРБ предстои да бъдат обобщени и представени пред МТСП, АСП, ДАЗД, МЗ и МФ през месец януари 2015 г.
Организаторите на събитието провеждат съвместно проучване за нивото на удовлетвореност от процеса на деинституционализация на грижите за деца в страната.
Целта на въпросника е да получи обратна връзка от основните заинтересовани страни за техните виждания и мнение относно начина на осъществяване на процеса на практика и да информира неговото продължаване с оглед прилагане правата на децата и развиване на техния пълен потенциал.
Моля споделете Вашето мнение за целия процес към края на 2014 г. като попълните анкетата.
Нейните резултати ще бъдат разпространени в края на месец януари 2015 г.