Изключително важно е да има психологическа помощ точно в детските градини, защото в първите седем години се сформират най-важните ценности за детето, характерът, както и навиците. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” психологът и психотерапевт Елза Калоянова. Тя е един от малкото специалисти, които работят в детски градини в помощ на родителите. „Административно нямам представа откъде трябва да се тръгне, за да има такъв вид специалисти в детските градини. Аз съм изолиран случай, родителите като инициатива си правят заявка за такава помощ. И да призная все още не всички родители са за присъствието ми и помощта ми. Аз работя с деца, чиито родители са поискали да помагам”, обясни Калоянова.
Според нея, нещата, които се случват в ранните детски години дават отражение във всички сфери на живота по-нататък – комуникации с останалите, увереност в себе си, спокойното хармонично живеене, без напрежение, без невротичност. „В училищата има психолози, но според мен е късно. Аз не си представям как колегите работят в училищата, но много по-лесно би било, каквото и да се случва с децата в училищата, ако преди това с децата е работено в детската градина и най-вече с родителите им – какво да правят, какво да не правят. Нещата не са толкова трудни, въпросът е да има желание от страна на родителите да ползват такава помощ и консултиране”, обясни Елза Калоянова.
Според нея не е нужно да има проблем с детето, за да потърси родителят консултация с психолог. „С родителите обсъждаме какво е поведението на детето, как те самите се държат или да се държат с него. Като насоки, как да са по-успешни. Става въпрос за превенция и профилактика. За мен това е интелигентността – грижата за психичното ни здраве да е навременна, не постфактум. Не да е станало нещо, защото неща стават – децата стават много агресивни или буйни и палави, не могат да се впишат в колектива, на различните възрасти са различни трудностите за децата. Но не е необходимо да се стига до там, за да се потърси консултация. При лекциите, които правим в детската градина, майките споделят, че имат полза и практическо приложение. Те изпробват начини за постигане и по-леко, по-безболезнено навлизане на децата в живота”, обясни психологът.
Екатерина ПАНОВА
Агенция Фокус