Навръх 1 юни започва кампания за вредата от пушенето при бременни и кърмещи жени. Акцията е под патронажа на здравния министър д-р Стефан Константинов, а в борбата с цигарите се впускат „Шейново“, „Майчин дом“ и I АГ болница „Св. София“. „Труд“ е медиен партньор.
Причината за смъртта на всеки десети издъхнал човек в света са цигарите. До 2030 г. те ще са виновни за един на всеки 6 смъртни случая, показват данните на Световната здравна организация.
България е на трето място по употреба на тютюневи изделия в света след Гърция Япония. За съжаление у нас постоянно нараства делът на пушачите сред младежите между 15 и 25г. Трайна тенденция е и увеличението на посягащите към цигарите млади момичета – процес, точно обратен на случващото се в САЩ и Западна Европа.
Всяко трето българче на 16 години пуши редовно. Да не забравяме, че половината от тези деца са момичета, които един ден ще стават майки.
У нас около 45% от жените пушат в някакъв период от бременността или през цялото време.
Често в двора на родилните домове виждаме бъдещи майки жадно да гълтат цигарения дим.
С отдаването на порока бременните рискуват детето им да се роди с генетични дефекти, сърдечни или нервни проблеми. И не на последно място – може да се стигне до извънматочна бременност и спонтанен аборт, изброи д-р Иван Костов, директор на столичната II АГ болница „Шейново“ (виж интервю с него на стр. 21).
Откъде идват опасностите? Цигарите съдържат никотин, токсични вещества, ароматизатори и подсладители. При всмусването на дима никотинът се разпространява до мозъка за по-малко от 20 секунди и директно влияе на нервната система. Тютюневият дим съдържа и амоняк, ацетон, както и канцерогена кадмий. „Затова жените трябва да знаят какво внасят в организма си, в кръвообращението си, в това на плацентата и директно в бебето“, подчерта д-р Костов. И добави: ,Д плодът е толкова чист организъм, че е необяснимо как доброволно му вкарваш отрови.“
Тежкият метал кадмий, който се съдържа в цигарите, е убиец за яйчниците. Вследствие на токсините яйцеклетките стават по-податливи на генетични дефекти. Тук не става дума за популярния синдром на Даун, защото той е хромозомен дефект, а се увреждат директно гените в яйцеклетката. Много често тя не може да се оплоди, стига се до временен стерилитет. Също се намалява яйчниковият резерв, а според последните данни на Американското дружество по акушерство и гинекология се увеличава и рискът от извънматочна бременност. Тютюнопушенето е в пряка връзка и със спонтанните аборти, защото цигарите влияят на износването.
В същото време бременността е най-силният мотив на жените да откажат цигарите. „Затова нашият призив към бъдещите майки е: Използвайте бременността, за да кажете „не“ на вредния навик“, посъветва шефът на „Шейново“. За съжаление реалността е съвсем различна. Само 30% от жени спират цигарите, щом научат, че в тях се заражда нов живот. Останалите, поне в началото, не могат да се откажат от порока. Десетина процента вземат решението в хода на бременността и около 45% продължават да пафкат. По време на кърменето този процент е около 25-30.
В рамките на 6 месеца след раждането 75 на сто от дамите пак се връщат към цигарите. „Поради всички тези причини в обществото непрекъснато трябва да се говори за риковете от тютюнопушенето. Аз съм радостен, че в. „Труд“ ни оказва сериозна медийна подкрепа в започналата кампания срещу пушенето сред бременни и кърмачки“, заяви д-р Костов.
Проучванията показват още, че за бременни, които са пушили, рискът от раждане на дете с поднормено тегло нараства до 4 пъти. Средно техните бебета тежат с 200 г по-малко спрямо на тези на непушилите майки.
Никотинът ускорява пулса на бебето, повишава се циркулацията в кръвта на аортните вени. Често се стига до по-високо кръвно налягане и пулс на майката. В резултат от консумацията на цигари кръвоносните съдове се свиват, което води до значителното намаляване на притока на кръв до плацентата. А това пък лишава бебето от жизненоважни вещества. Въглеродният окис от тютюневия дим намалява хемоглобина както на майката, така и на бебето.
В Северна Европа и Франция през периода 1983-2007 г. по данни на СЗО пушенето сред бременните постоянно намалява. В България обаче подобни тенденции не се наблюдават – напротив, няма промяна.
Вечният въпрос е: вредят ли 2-3 цигари дневно? Категорично да! Няма безопасна доза.
„Идеята на кампанията, която ще водим с „Труд“, е да заимстваме и да реализираме американско ръководство за превенция на пушенето по време на бременността. То ще е в интернет форма и ще е готово през септември“, каза д-р Костов.
Източник: в.“Труд“