Автор: Проф. Джонатан Бол, професор по молекулярна вирусология към Университета на Нотингам, превод Диляна Георгиева, Национална мрежа за децата
В началото беше разпространено мнението, че новият вирус COVID-19 засяга основно възрастните хора над 70 години и хората със сериозни съпътстващи или хронични заболявания. Именно тези две групи първи бяха призовани да спазват социална дистанция. Но с развитието на епидемичната вълна виждаме, че коронавирусът може да доведе до сериозно влошаване на здравословното състояние и на по-млади хора. И още по-важно, макар младите хора и децата да проявяват симптоми близки или малко по-тежки от грип, те стават невидими преносители на вируса и играят ключова роля за разпространението му.
Повечето от диагностичните усилия в Китай, особено в ранните фази на разпространението на вируса, бяха насочени най-вече към тежките случаи, за чието лечение е нужен прием в болница, а по-голямата част от хоспитализираните пациенти са възрастни хора. Може ли обаче от това да се направи извод, че децата и младите хора не са застрашени от заразяване? Или просто са страдали от по-леки симптоми, които остават недиагностицирани?
„Както много мои колеги, не можех да видя логична причина децата да не се заразяват – вирусът се разпространява по въздушно-капков път, а не чрез дейности, характерни единствено за възрастните хора. И ако допуснем, че значителен брой деца са заразени, но проявяват слаби и характерни за настинка симптоми, потенциалът им да бъдат преносители и да разпространяват вируса е огромен“, казва проф. Джонатан Бол.
Именно това е една от основните разлики между новия коронавирус и SARS (Severe acute respiratory syndrome, тежък остър респираторен синдром) и MERS (Middle East Respiratory Syndrome, Близкоизточен респираторен синдром) – заразените с Covid-19 могат да проявяват само леки симптоми, което затруднява идентифицирането им като преносители на вируса. Заразените със SARS, например, бързо развиват пневмония. Контролът върху разпространението на вируса е сравнително по-лесна задача, когато протичането на болестта е със силно изразени симптоми – това улеснява идентифицирането на заразените и проследяването на контактните им лица.
Настоящият коронавирус обаче е различен. Над 85% от потвърдените случаи протичат без симптоматика или проявените симптоми силно наподобяват настинка или лек грип. Проучване показва, че именно способността да причинява леки симптоми сред по-голямата част от заразените е най-сериозното оръжие на Covid-19, позволяващо лесното му разпространение. Когато не е възможно лесно да се диференцира дали пациентът страда от настинка или е заразен с коронавирус, идентификацията на случаите и контролът върху разпространението са значително по-трудни.
Не само че децата също могат да се заразят с вируса, те в действителност могат да останат неидентифицираните носители и важни звена в процеса на разпространението му. Но все пак важно парче от пъзела липсва. Въпреки че много учени подозират, че децата играят ключова роля в разпространението на вируса, все още липсват твърди научни доказателства в подкрепа на това.
Във, вероятно, най-голямото проучване по темата, китайски учени изследваха изходите от лечението при нас 2000 потвърдени или предполагаеми случаи на заразени с Covid-19 деца. Малко над половината от изследваните деца са имали само леки симптоми, наподобяващи настинка или не са проявили никакви. Тежки и критични случаи на развитие на болестта, при които ниските нива на кислород в организма застрашават функционирането на различни органи, са наблюдавани при около 5% от изследваните. Като децата на възраст под 1 година са били най-застрашени.
Съдейки по предишни пандемии, затварянето на училищата може да бъде ефективен начин за намаляване разпространението на вируси – особено когато тази мярка е част от програма с мерки за социална дистанция. Всеки ден в училище децата се събират на големи групи, често в непосредствена близост едни до други – предпоставка за лесната обмяна на вируси и зарази, които след това пренасят и у дома. Поради това интуитивно смятаме, че мерките за прекъсване на разпространението на коронавируса в училищата би трябвало да забавят разпространението му.
В действителност, докладите за хоспитализациите показват, че дори и при млади хора вирусът може да е причина сериозно заболяване. Американско изследване показва, че 38% от 508 хоспитализирани пациенти с корона вирус са на възраст между 20 и 54 години, а децата са под 1%. От изследваните 508 пациенти, 121 са приети за интензивно лечение, като почти половината от тях са под 65 години.
В заключение, мнението, че коронавирусът заплашва само по-възрастните хора, е прекалено опростяване. За младите хора и децата смъртните случаите са по-малко вероятни, но техните леки или никакви симптоми ги направят преносители на вируса, които са изключително труди за идентифициране и изолиране.