„Рапортьори“ е съвместна инициатива на Национална мрежа за децата и Eurochild. За периода ноември 2020 – юни 2021г. седем екипа от деца изследват седем значими теми, които самите деца определиха като важни за тях и които се заеха да проучат и изследват.
През месец април рапортьорите в Национален Юрочайлд форум – България (НЕФ) работиха по темата “Психоактивни вещества”
Допитахме се до 61 деца на възраст между 13 и 18 години, от които 19 момчета и 42 момичета.
Рапортьорите попитаха какво представляват психоактивните вещества (ПАВ). Всички анкетирани посочват или конкретни примери за вещество или за ефектите, до които водят, като например: “оказват влияние на психиката, мозъка и организма на човек”, “могат да променят човешкото поведение“.
А какви са ефектите, които предизвикват ПАВ. 95% от анкетираните посочват ефекти, касаещи “промяна на мисленето, поведението, настроението“; здравословни проблеми като „разстройване на нервната система“ или „трайни щети върху физическото здраве“; социални проблеми като „загуба на връзка с важни хора от живота на човека – деца, приятели, родители“, халюцинации, моменти на хиперактивност или другата крайност – успокоение. Част от отговорилите посочват като възможна последица проява на насилие или крайната фаза на злоупотребата с вещество – смърт.
93% от младежите посочват с различни примери какви могат да са причините за употребата на ПАВ – удоволствието, до което могат да доведат; „за да се избяга от реалността», «за да се забрави даден проблем и за момент да се разсееш от него“, медицинска причина, която налага упортебата; успокоение в следствие на стрес, „породено нервно напрежение“ или пък “някои ученици ги използват преди изпити за успокояване на нервната система“; любопитство; подражание – „защото взимат пример от други хора, които ги употребяват“; „проблеми със себе си, неразбирателства в семейството“ или „загуба на близък човек“.
Анкетата показва, че 85% от младежите могат да посочат различни видове ПАВ.
Виждали ли са младежите някой да употребява ПАВ? 46% от младежите споделят, че са виждали някой около тях да употребява. 38% отговарят отрицателно и казват, че не са ставали свидетел. 13% не са дали отговор на въпроса.
Говори ли се вкъщи за ПАВ? 84% от децата казват, че са разговаряли с родителите си по темата и по-конкретно за вредата от тях и важността на това да не се употребяват. Ето и някои примери, които посочват: „Тези вещества са опасни, вредят на човека, а щом веднъж започнеш, трудно би могъл да спреш“; „Не бива да се употребяват такива неща и че е нелегално да се замесваш с тях по какъвто и да е начин“; “Казвали са ми, че не трябва да приемам, освен ако не са предписани от лекар“.
А говори ли се в училище за ПАВ? 61% от младежите споделят, че в училище се коментира темата – ефекти и вреди. Ето и някои примери, за които младежите споделят: “Показали са ми последиците от употреба на наркотици и тяхната вреда върху тялото“; “В часовете по биология – начина по който психоактивните вещества увреждат тялото“; „Не трябва да се приемат без предписание от лекар, защото водят до зависимост и в повечето случаи до фатален край. Пристрастяването към тях води до множество увреждания и не позволява човек да мисли разумно“, 26% споделят, че не са обсъждали темата за ПАВ в училище.
82% от младежите дават мнение или препоръки по линия на превенцията с цел намаляване на употребата на ПАВ от деца. Според някои “възпитанието играе важна роля за възприятието по темата“. За други „за да се намали употребата сред младите, може би трябва да се обърне повече внимание върху тази тема в учебните занятия и домовете, както и да се докаже на хората, че това не е нещо готино и не трябва да го правят, за да се харесат на останалите. Друг вариант е да се създадат групи с цел подпомагане на хората със зависимост към психоактивните вещества да се отърсят от тях, за да продължат своя живот нормално“. Широкото дискутиране и обсъждане по темата има значение: “Запознаването на децата от по-ранна възраст с информация по темата би ги направила по-знаещи, по-внимателни за самите себе си. Ако знаят вредите и рисковете, биха приели употребата на психоактивни вещества по-сериозно и отговорно”.
Вижте цялото проучване ТУК
Снимка: pexels.com