На 10 октомври 2014 г. Министерството на образованието и науката и Държавната агенция за закрила на детето публикуваха резултати от направените от тях проверки за нарушения във връзка със случая в IV-то помощно училище в София. Ръководните екипи на двете институции се срещнаха, за да обсъдят направените констатации.
Проверката на МОН установи:
- Нарушения в организацията на учебно-възпитателния процес на 19.09.2014 г. В следобедните часове учениците са били оставени под грижите на непедагогически персонал. Също така е било допуснато детето да бъде с ученици в друга класна стая.
- В училището не е въведен механизмът за противодействие на училищния тормоз.
- При оплакването от страна на майката за липсваща дреха /бельо/ на дъщеря й, персоналът не е идентифицирал проблема, поставен от родителите, като ситуация за дете в риск и не е задействал Координационния механизъм за действие при деца в риск.
- В помощното училище не са предприети ефективни действия за сътрудничество и комуникация с родителите.
- Освен това са на лице и пропуски във воденето на училищната документация.
Предвид тежестта на нарушенията ще бъде предложено резултатите от проверката да се разгледат от дисциплинарната комисия в министереството и тя да реши какви наказания да се наложат.
Инспекторите на ДАЗД констатираха следните нарушения:
- Пропуски в контролната дейност на директора по отношение на разпределението на ангажиментите на служителите – заместване на служители само по устно разпореждане.
- Недобра комуникация с отдела за закрила на детето, след като родителят е споделил за своите притеснения по отношение на детето. В правилника за вътрешния ред и в Правилника за устройството и дейността на училището е регламентиран чл. 7 от ЗЗДет. – за незабавното уведомяване на органите по закрила за дете в риск, който на практика в случая не е приложен.
- Има период от време, в който надзорът по отношение на децата е бил поверен по време на регламентирани учебни занятия на членове от непедагогическия персонал, в чиито задължения не влиза директен контакт с децата и грижата за тях.
- От страна на училището не са уведомени РИО и ОЗД за това, че от 19 септември 2014 г. момичето не посещава учебни занятия.
- Персоналът е споделил информация за състоянието и уменията на детето, която е в противоречие с тази на специалистите, работещи с детето извън училището и родителите, т.е. липсва обмяна на информация между отделните специалисти.
За установените нарушения Законът за закрила на детето предвижда издаването от председателя на ДАЗД на задължителни предписания за неизпълнение на задълженията, може да бъдат дадени предложения за налагането на дисциплинарни наказания на виновните длъжностни лица.
Предприетите от ДАЗД мерки по случая са уведомяване на Дирекция „Социално подпомагане”, за да бъде свикан мултидисциплинарният екип по Координациония механизъм за взаимодействие в случай на дете, пострадало от насилие. На родителите е предложена подкрепа от специалистите по кризисна интервенция на Агенцията. Своевременно са информирани и органите на прокуратурата.
Всички действия на ДАЗД са с цел да бъде съхранена самоличността и достойнството на детето, както и да бъде оказана подкрепа на семейството.
Източник: mon.bg, sacp.government.bg
Снимка: freeimages.com/iprole