На 22 декември 2023 г. премиерът акад. Николай Денков организира в Министерски съвет (МС) среща за демографската политика на страната. За дискусия бяха поканени представители на 6 министерства, на Българската академия на науките, на Икономическия и социален съвет, на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, на Националния статистически институт, Националното сдружение на общините в Република България, както и неправителствени организации, включително Антоанета Иванова и Мария Брестничка от Национална мрежа за децата.
От МС дават заявка да се търси целеви подход и от стратегии да се премине към планове със срокове и бюджет. Ще бъде изготвен план за справяне с демографската криза, който трябва да е готов в следващите шест месеца. От Национална мрежа за децата поискахме в този план да залегнат 60-те приоритетни мерки, които искаме да видим във Визията за семейна политика 2030, а също и да се вземат предвид резултатите от анализа, който направи НМД, за финансовите инвестиции на българската държава в децата.
В момента в 4 от 5 домакинства в България няма деца. Малко над 30 000, или приблизително 3% от всички семейства в България са с три или повече деца. На пръв поглед делът е незначителен, но реално в тези семейства живеят 23% от децата в България. Почти всяко четвърто дете. Данните са на НСИ.
От Национална мрежа за децата вярваме, че без политика за подкрепа на семействата не можем да говорим за демографска политика.Необходима ни е цялостна семейна политика в стъпките със справяне с демографската криза. Преодоляването й не се състои само в раждаемост и прираст, а изисква и ясна цялостна визия как България да бъде добро място за раждане и грижа за деца и държава, в която семействата се чувстват подкрепени да отглеждат децата си, независимо от техния брой в семейството.
Трябва ни работеща система за майчино и детско здравеопазване, места и грижа в качествено образование, обезщетения, данъчни облекчения, социално подпомагане, което върви за ръка със социална подкрепа – реални мерки, които да се усещат от децата и родителите. Трябват ни не само места, но и добра грижа в яслите и детските градини. Лечение, което не разчита на дарителски кампании. И най-вече – доверие у родителите, че има къде да намерят подкрепа, когато имат нужда от нея. Защото в момента 2/3 от родителите съобщават за системни проблеми със своите деца, а 89% споделят, че са имали някога проблем, но едва 5-6% могат да назоват конкретна организация или институция в помощ на децата и семействата – място, на което да потърсят съдействие.
Ще настояваме за тази наша визия в предстоящите месеци на изготвяне на план за справяне с демографската криза от Министерски съвет и ангажираните страни.
Снимка: Министерски съвет