Общо 37 909 души учат икономика в българските висши училища, което прави специалността най-търсената в страната. Това показват данните от новото издание на рейтинговата система на висшите училища в България, която сравнява 51 държавни и частни висши училища, които обучават над 200 хил. студенти по стотици специалности, разпределени в 52 професионални направления. Откакто съществува рейтинговата система, икономика учат най-много студенти, но се наблюдава тенденция за постоянен спад в броя им. За сравнение през 2013 година те са били 60 535.
Тази година разликата с втората по брой студенти специалност – администрация и управление, е драстична – 16 584 са записалите се студенти. Следват педагогика (14 864), медицина (11 737) и право (9389).
В дъното на сравнението на професионалните направления по данни за 2019 година за индикатор “Брой студенти в професионалното направление” са професионалните направления металургия, теория и управление на образованието и теория на изкуствата. Данните в класацията са обобщени на национално ниво за съответното професионално направление.
В същото време безработицата сред завършилите икономика е 2.55%, а едва 40.62% от тях работят по специалността си. По този показател почти 100% от завършилите военно дело, медицина, стоматология и фармация работят по специалността си. В дъното са завършилите хранителни технологии, изобразително изкуство и туризъм.
Средният месечен облагаем доход на завършилите “Информатика и компютърни науки” в Софийския университет (СУ) “Св. Климент Охридски” е 4193 лв. Следват професионалните направления “Администрация и управление” в Американския университет (3531 лв.), “Информатика” в Нов български университет (3438 лв.) и “Математика” в СУ (3092 лв.).
В рейтинговата система са събрани и обобщени данни за близо 100 показатели, които измерват различни аспекти от дейността на висшите училища: учебен процес, учебна среда, социално-битови и административни услуги, научна работа, престиж, както и реализацията на завършилите на пазара на труда. Тези индикатори са формирани на базата на статистически данни, събрани от различни източници, включително и чрез социологически проучвания, съобщиха от МОН.
Под един процент е безработицата сред завършилите медицина, стоматология, фармация и военно дело, най-голяма е безработицата сред завършилите история, психология и социални дейности.
СУ “Св. Климент Охридски” е първи в 21 професионални направления, но това е университетът, предлагащ висше образование в най-много професионални направления”. СУ е лидер в преподаването на професионалните направления Биологически науки, Биотехнологии, Икономика, Информатика и компютърни науки, История и археология, Математика, Науки за земята, Педагогика, Педагогика на обучението по…, Право, Психология, Религия и теология, Социални дейности, Социология, антропология и науки за културата, Теория и управление на образованието, Туризъм, Физически науки, Софийски университет, Филология, Философия и Химически науки.
Следват Техническият университет в София с шест професионални направления (Електротехника, електроника и автоматика, Комуникационна и компютърна техника, Машинно инженерство и Транспорт, корабоплаване и авиация), Медицинският университет в София – първи в четири направления, Американският университет в България, Лесотехническият университет и Химикотехнологичният и металургичен университет в София – първи в три направления, Тракийският университет и Аграрният университет в Пловдив водят в две професионални направления, добави Стойчев. Още 11 висши училища са първи в поне едно професионално направление.
В последните години намалява броят на зрелостниците, които избират да учат в чужбина. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на представянето на Рейтинговата система на висшите училища в България за 2019 г. Той е паднал от 4200 през 2018 г. до 3500 през настоящата година, като в предишни години над 6 хил. деца са завършвали висшето си образование в чужбина.
В момента Министерството на образованието и науката (МОН) изготвя стратегия за развитие на висшето образование за периода след 2020 година, обяви още Вълчев. “Тази стратегия вече няма да говори за корекция на грешките от последните години, няма основната политика да бъде оптимизация. Основната политика трябва да бъде развити”, заяви министърът.
По думите му българските университети ще се развиват по-добре, ако са по-свързани в европейски университетски мрежи. “Това ще бъдат европейски консорциуми, които ще издават общи дипломи, ще споделят ресурси. Висшите училища трябва да са свързани едно с друго и на територията на България по отношение на споделянето на ресурси. Много малко вероятно е да бъдат конкурентни, като развиват единствено и само собствени школи от преподаватели. Почти няма висше училище, което да има достатъчно преподаватели за всички дисциплини, а учебните програми ще става все по-комплексни”, добави министърът.
За Вълчев създаването на мрежовия подход трябва да бъде основна политика през следващите години. “Общи дипломи, споделени преподаватели, споделени ресурси, споделена материална база, общи програми. Ние ще стимулираме със средства, които са предвидени за утвърждаване в проектозакона за държавния бюджет за 2020 г., определени политики за висшите училища, освен тази политика на свързаност, която стимулира в много голяма степен Европейската комисия чрез програма “Еразъм”. Ще стимулираме и свързаност тук, вътре в страната. Ще стимулираме инвестициите в млади преподаватели, промяната в учебните програми. Със сигурност ще имаме национална програма в системата на висшето образование за педагогическото образование”, допълни министърът.
В момента тече и процес на преструктуриране в системата на гимназиалното образование. Стимулират се профилите, свързани с математика, техника и природни науки. “Трябва да продължим обвързването на механизма на търсене на образование с този на търсене на пазара на труда. Това са два отделни пазара със собствена логика”, каза министърът.
Рейтинговата система на висшите училища в България 2019 изготвена по поръчка на МОН от консорциум ИОО-С, съставен от институт “Отворено общество” – София, и “Сирма солюшънс”. Тя беше представена в министерството днес, можете да я разгледате тук.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: freeimages.com