Във връзка с обществената дискусия оправдано ли е било съдебното постановление за временно настаняване на детето на г-жа Галя Танева от с. Иван Вазово в приемно семейство като мярка за закрила, проучихме подробно и излагаме, за всички заинтересовани, правните действия по казуса, извършени от 2016 г. до постановлението на Пловдивския районен съд от м. април 2023 г.
От 2016 г. насам жители на с. Иван Вазово многократно подават сигнали за дете в риск към кметството, а служители на кметството – към Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), към Община Калояново и към редица други институции. Повод за тези сигнали от граждани и служители на кметството са свидетелства относно:
1). поведението на майката в обществото (твърди, че тя е Иисус Христос, а детето й – Буда; че ЕГН е номер на Дявола; запасана е с нож и показва агресивно отношение към жителите на селото);
2). условията, в които майката е избрала да живее (сред тях са дом без вода, без ток, отказ от всякаква социална помощ, асоциално поведение, много кучета в двора на къщата, които са агресивни към преминаващи съседи);
3). условията, в които първородното дете на майката загива и в които понастящем тя полага грижи за живота, здравето, безопасността, образованието, социализацията и благоденствието на второто си дете (отказ от лекарска помощ при раждане с последвала смърт на първото й дете; отглеждане на второто й дете в условия без ток, без вода, без социални контакти; отказ от социална подкрепа и помощ от съграждани като вода, храна и дрехи; отказ от ЕГН, личен лекар и здравни грижи за живото дете; изгубване на детето в дол край селото и откриването му от жители на Иван Вазово и др.).
Между 2016 и 2022 г. телевизионни, печатни и електронни медии с национално и локално покритие (“Втори план” на Мартин Карбовски, „БНТ“, „bTV“, „Дарик Радио“, „Господари на ефира“, „ClubZ“, „24 часа“, „dnes.bg“, „podtepeto.com“ и десетки други) многократно правят репортажи по казуса, заради което случаят (за разлика от стотици други) придобива обществена популярност, надхвърляща широко кръга на преките свидетели и на въвлечените чрез сигналите отговорни институции и лица.
Припомняме, че по закон всички граждани на Р. България са длъжни да сигнализират до съответните служебни лица за дете, което е в опасност.
Закон за закрила на детето, Чл. 7. (1) Лице, на което стане известно, че дете се нуждае от закрила, е длъжно незабавно да уведоми дирекция „Социално подпомагане“, Държавната агенция за закрила на детето или Министерството на вътрешните работи. (2) Същото задължение има и всяко лице, на което това е станало известно във връзка с упражняваната от него професия или дейност, дори и ако то е обвързано с професионална тайна.
…
Чл. 36а. (1)
Всеки, на когото стане известно, че съществува непосредствен риск от изоставяне на дете или че дете е пренебрегвано, е длъжен незабавно да подаде сигнал до дирекция „Социално подпомагане“.
В конкретния случай, законовото си задължение да сигнализират са упражнили:
– Граждани/свидетели – жители на с. Иван Вазово, подавали сигнали, на основание Закона за закрила на детето, към Кметството и към системата на закрила;
– Граждани, запознати с казуса – на основание същия закон. Сред тях фигурира психолог, който следи казуса в качеството си на гражданин и който подава сигнал към ДАЗД, РУ на МВР – клон Калояново, Прокуратурата и граждански организации, в т.ч. към Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата.
Задължението си да предприемат действия са упражнили следните експерти, служебни лица, институции и организации:
– Кметството на с. Иван Вазово, на основание Закона за закрила на детето. Подаден е сигнал до Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД);
– Районен съд – гр. Пловдив – през октомври 2022 г. съдът задължава Община Калояново да издаде служебно акт за раждане на 3-годишното дете;
– Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата – подаден е сигнал към Районна прокуратура – гр. Пловдив, с молба Прокуратурата да извърши проверка дали г-жа Танева страда от психично разстройство и дали се нуждае от специални здравни грижи;
– Още 4 сигнала до Прокуратурата са били подадени от граждани и институции, преди да бъде образувано производството пред Районен съд – гр. Пловдив, инициирано от прокурора, на основание Закона за здравето.
Сезиран с молба от Районна прокуратура – гр. Пловдив, Районен съд – гр. Пловдив образува ЧНД № 1888 / 2023 г., като събира показания от преки свидетели и потърпевши (съседи и съселяни на г-жа Танева); социални работници, работили по случая през годините; бившия кметски наместник на с. Иван Вазово, ангажиран между 2016 – 2023 г. със сигналите по случая; психиатър; както и от служебни лица, държавни институции и организации. Призовка за свидетел получава и представител на Национална мрежа за децата, който изрично указва на съда, че данните, с които нашата Мрежа за правна помощ разполага, са изцяло от журналистическите материали и от сигналите на граждани до нас, като институциите следва да направят надлежна проверка и да установят дали и как да бъде помогнато на майката и детето.
В хода на ЧНД № 1888 / 2023 г.:
– Районният съд издава постановление майката да бъде настанена в лечебно заведение, за да й бъде направена психиатрична експертиза;
– Тъй като детето временно остава без родителски грижи, съдът постановява то да бъде изведено от семейна среда и временно настанено в приемно семейство;
– Делото продължава, като тепърва предстои произнасяне (на база извършената психиатрична експертиза и всички доказателства по делото) на съда относно нуждата майката да получава здравни грижи;
– Детето не е отнето от майката, не са й отнети родителските права, детето е със статут на временна закрила по Закона за закрила на детето.
Децата, настанени в приемни семейства като мярка за закрила, се ползват от защита според Закон за закрила на детето – Закрила на личността на детето:
Чл. 11а. (2) В случаите, когато спрямо дете е предприета мярка за закрила, не могат да бъдат разгласявани сведения и данни за детето без писмено становище на органа за закрила, предприел мярката.
(3) Когато детето е навършило 14 години, се взема и неговото съгласие за разгласяване на сведения и данни.
Във връзка със зачестили въпроси от граждани към Национална мрежа за децата какво можем да направим, ако станем свидетели на физическо / психическо / емоционално насилие над деца, посочваме, че гореизброеното е своеобразна “пътна карта” за служебните лица, към които гражданите могат да се обръщат с информация.
Ние от Националната мрежа за децата категорично смятаме, че задължението за сигнализиране на институциите при опасност за дете е изключително важно за гарантирането на живота и безопасността на децата. Бихме искали да напомним за значителния брой случаи, неполучили медийно внимание, при които, вследствие на неподадени сигнали за дете в опасност или ненавременна и/или неадекватна реакция на институциите, се достига до тежки последствия за здравето на дете, а в определени случаи – и до летален изход. Последният подобен трагичен случай бе от края на м. март 2023 г., когато дете от гр. Русе, неполучило временна мярка на закрила и върнато на наркозависимата си майка, бе оставено само вкъщи и загина в пожар.
Категорично осъждаме политическата експлоатация на темата за ролята на държавните институции при осигуряването на безопасност и закрила на децата в риск. Смятаме, че подобна реторика, демонизираща системата на закрила, прокуратурата, съда и гражданските организации, води до създаването на съществен риск за живота и безопасността на децата в България. Вярваме, че нито една от гореспоменатите институции няма как и не е трябвало да остави без внимание и без проверка конкретния случай, както и всеки друг казус на дете в риск.
От Национална мрежа за децата от години настояваме за реформа и повишаване на капацитета на системата на закрила. Особено притеснително е, че в случая от с. Иван Вазово са били необходими шест години, пет сигнала, десетки медийни материали и смърт на едно дете, за да се образува производство. Вярваме, че от изключителна необходимост е както навременната реакция при подобни сигнали, така и последващите действия, които ще са насочени към полагане на всички усилия да бъде възстановена и опазена пълноценната връзка на детето с неговата майка.