На 29 март Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата участва в дискусията „Правата на човека в България“, организирана от Амнести Интернешънъл, във връзка с годишния доклад на международната правозащитна организация.
Подробно представяне на доклада направи Нилс Муижниекс, регионален директор на Амнести Интернешънъл за Европа. Като презентатори в събитието участваха експерти на Асоциацията на европейските журналисти, Българския център за нестопанско право, Българския хелзинкски комитет, организация „Действие“ и фондация „Мисия криле“, двама от които – членове на Мрежата за правна помощ на НМД.
Г-н Муижниекс представи проблеми, идентифицирани в доклада, по отношение на състоянието на правата на човека в България, сред които:
– нарушаването на свободата на медиите в България, увеличило се поради зачестилите т.нар. стратегически съдебни процеси срещу участието на обществеността (“SLAPP suits”) , какъвто, например, е казусът с делото срещу Mediapool.bg; „журналистите и независимите медии, отразяващи теми, свързани с организираната престъпност, корупцията или правата на малцинствата, бяха подложени на постоянни заплахи и тормоз и нерядко ставаха жертва на SLAPP suits, заведени от държавни служители и бизнесмени“, пише в доклада на Амнести;
– насилственото отблъскване и дискриминационните практики по отношение на мигранти, пристигащи от юг;
– увеличаването на случаите на домашно насилие и липсата на адекватна реакция и действия от страна на властите;
– трайната дискриминация спрямо хората с увреждания и ромите, наред с престъпленията от омраза и на хомофобска основа.
Обсъдени бяха и редица практически проблеми, срещани от правозащитните организации в България. Така например, Диана Димова от фондация „Мисия Криле“ сподели, че в България все по-често наблюдаваме т.нар. криминализиране на солидарността. „Колеги, опитващи да помогнат на мигранти, които търсят международна закрила, показно са разпитвани и разследвани от властите за съучастие в каналджийство и трафик на хора“, сподели Димова и допълни, че „на практика ние, правозащитниците, имаме нужда от правна помощ.“
Адв. Адела Качаунова от БХК, на свой ред, подчерта, че „гражданските организаци в България работят за политики, а политиците – за следващите избори.“
Мрежата за правна помощ на НМД декларира, че ще продължава да насърчава обединението на експерти и правозащитни организации по важни каузи, свързани с правата и благосъстоянието на децата в България, каквито са: реформата в детското правосъдие, превенцията на детската криминализация, ресоциализацията на децата в контакт / конфликт със закона.