Много от младежите, които напускат институциите за деца на 18-годишна възраст, не са добре подготвени за живота извън дома и не успяват да започнат работа или да се задържат на дадена позиция за повече от три месеца. Причината за това е, че те не само имат големи пропуски в образованието, но им липсват и основни социални и трудови умения.
Какво става с младежите, които напуснат социалните институции за деца, лишени от родителска грижа?
Пред „Детски Дневник“ основателят на фондация „Подарете книга“ – мрежа от доброволци, които подаряват книги и приятелство на деца, лишени от родителска грижа, Благовеста Пугьова разказва за новия си проект „Училище за работа“. С него доброволци вече трета година се опитват да променят статистиката, като помагат на младежите сами да си помогнат.
Младежите след институцията
Доколко и колко от тях успяват да си намерят работа, не е ясно, защото няма статистика за това. Опитът на фондация „Подарете книга“, която води доброволци при тези деца, показва, че интеграцията им е много трудна.
„Дори да изключим факта, че малка част от тях завършват средно образование, ясно се вижда, че им липсват социални умения. Когато в дома всичко, което получаваш, колкото и малко да е то, идва по закон от държавата и от възпитателите и а не общуваш с много други хора, не си готов да се сблъскаш с конкурентния свят навън“, разказва Пугьова.
Училище за работа
Доброволците от „Подарете книга“ помагат на децата да свикнат с това, което им предстои след напускане на дома. „Училище за работа“ е тяхна инициатива, която има за цел да помогне на тези младежи не само в кариерното, но и в житейското ориентиране.
Как „Училище за работа“ помага на младежите от институциите
За една седмица 40 младежи от домовете идват в София и участват в различни обучения и срещи с доброволци с различни професии, за да добият дори и малка представа какво ги очаква след като навършат 18 г. В следващия епап на проекта всеки младеж може да се запише на дългосрочни професионални курсове, а фондацията покрива разходите за тях. Целта е да имат занаят, за да могат да си намерят работа по-лесно.
Проблемът
Тази е третата поредна година, в която фондацията организира инициативата, а доброволците се учат също от това, което се случва с децата. Професионалните обучения, кариерното ориентиране и постоянното менторство на доброволец от фондацията в много от случаите помага на младежите да си намерят работа, да се амбицират да се запишат университет. Това Благовеста Пугьова отчита като огромен успех.
„Малкото камъче, което обръща каруцата, е задържането на работа. Иван може да се научи да прави дограма, щастлив е, че получава много добра заплата, и все пак понякога закъснява за работа, а след 3 месеца решава да напусне. „Не мога, ще напусна, дразни ме шефът ми, само ми се кара. Онзи ден ме глоби, защото сбърках едни материали. Сигурно не ме харесва, защото съм от дом“, цитира тя думите на 18-годишно момче.
Доброволците обясняват, че това е така във всяка работа и почти с всеки шеф и каквато и да е работата, не е разумно да се напуска преди да се намери друга. Иван е напуснал и е бил следващите 4 месеца без работа и е нямало как да си плати квартирата. „Много компании са готови да дадат шанс на тези младежи, но все пак те трябва да работят в екип, наравно с другите. И оттук идва едно необятно поле от умения, които всъщност някой трябва да предаде“, обяснява Пугьова.
Работа в екип
Тази година „Училище за работа“ се променя, за да се опита да реши точно този проблем. От 4 до 9 септември в София ще дойдат 40 младежи между 16 и 18 г. от 9 институции за деца, лишени от родителска грижа от цялата страна.
Как „Училище за работа“ помага на младежите от институциите
Отново на всяко от тях ще бъде предложен професионален курс след обученията в София и ще има доброволци, които да ги подкрепят в търсенето на работа. Новият елемент е играта на екипи. Деца и доброволци, ще бъдат разделени в 8 фирми с различен профил, ще бъдат колеги и ще работят заедно, за да произведат продукт, който да предложат на т.нар. „Пловдивски панаир в София“ на 9 септември.
Всяка фирма ще има ясна йерархия – координатор от фондацията ще бъде управител, доброволците ще бъдат мениджъри (защото имат средно образование), а децата – стажанти. Работното време ще бъде от 9 до 18 ч., като през това време ще се работи за изложението, но и децата ще посещават курсове в различни реални компании. Ще получават заплата, но ще бъдат глобявани, ако не спазват правилата. Защото ако дори един от екипа не се старае, фирмата търпи загуби и не прави приходи.
„Трудно е да се наваксат много от пропуснатите умения, когато някой вече е почти пълнолетен, но доброволците на фондация „Подарете книга“ са убедени, че има смисъл да опитват, защото примери за успех имаме много. Усилията си струват, когато видиш, че с малко дисциплина, но и приятелство, „твоето дете“ вече е студент, и дори на втората година си е намерил работа. А преди 5 години същото „твое дете“ беше прекъснало училище и спеше до обяд, защото не виждаше смисъл да се опитва. Има смисъл, но е трудно“, казва Благовеста Пугьова.
Всеки, който иска, може да стане доброволец в седмицата на обучения в София. Информацията за това е на www.podaretekniga.org.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: freeimages.com