Здравето на кръвоносните съдове и силната имунна система са водещи фактори за лекото протичане на коронавирусната инфекция при децата, се твърди в ново проучване на екип на детския изследователски институт „Murdoch“, Университета на Мелбърн и Университета на Фрайбург. Резултатите са публикувани в списание „Archives of Disease in Childhood“.
Изследването се базира на международни научни източници и разкрива причините защо при децата COVID-19 протича по-леко.
Нигел Къртис, който е професор към детския изследователски център и Университета на Мелбърн, смята, че има поне няколко основни хипотези, които обясняват защо възрастните са по-застрашени от тежко протичане на инфекцията и усложнения, за разлика от децата. Почти липсват обаче теории за причините, поради които COVID-19 често завършва дори с фатален край при хората над 60-70 години.
Според Къртис респираторните оплаквания са обичайни при децата, което контрастира сериозно с начина, по който протича коронавирусната инфекция – обикновено без усложнения, а още по-рядко с фатален изход.
Експертът добавя: „Повечето малки пациенти с COVID-19 или не проявяват никакви симптоми, или те са съвсем леки, като например познатата треска, кашлица, зачервено гърло, липса на обоняние или вкус. Дори тези от тях, които са подложени на имуносупресия заради установена сериозна инфекция в организма, не са силно застрашени от тежко протичане на болестта.“
Увреждане на ендотелните клетки с напредване на възрастта
Професорът разкрива, че с напредването на възрастта тънкият слой от ендотелни клетки, който покрива много от човешките органи, особено кръвоносните съдове, сърцето и лимфните съдове, се уврежда все повече. Учените вече са открили връзка между състоянието на ендотелните клетки и тежестта на COVID-19, което означава, че възрастта е сериозен рисков фактор.
Според Къртис „има достатъчно доказателства, че предшестващо увреждане на кръвоносните съдове играе ключова роля за хода на COVID-19 и може да причини образуване на кръвни съсиреци, инсулт и инфаркт. Инфекцията засяга ендотелните клетки и води до възпаление на кръвоносните съдове.“
Eндотелът при децата е много по-слабо засегнат от този при възрастните, а процесът на кръвосъсирване протича по различен начин, което ги предпазва от нетипично и опасно кръвосъсирване.
Ученият смята, че заболявания, произтичащи от хронични възпалителни процеси в тялото, които обикновено се развиват в напреднала възраст, като например диабет и затлъстяване, са тясно свързани с проявата на тежки симптоми на COVID-19. Той не изключва наскоро въведената комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола да подсилва имунитета на децата и така да ги защитава от усложнения, ако се заразят с коронавирус.
По какво се различава имунитетът на децата от този на възрастните?
Д-р Петра Цимерман от Университета на Фрайбург изтъква още няколко съществени различия между имунитета на децата и възрастните.
Децата имат по-силен вроден имунен отговор, който е от първостепенно значение за предпазване от COVID-19;
Те имат „трениран имунитет“, който осигурява допълнителна защита на имунните клетки след леки възпаления и ваксинация и формира вид „вродена имунна памет“;
Децата, заразени с коронавирус, често имат и друг вид инфекция в резултат на различен вирус. Повтарящите се вирусни инфекции също подсилват тренирания имунитет и ги правят по-устойчиви при борбата с новия коронавирус.
Роля на микробиотата
Д-р Цимерман разкрива, че различното състояние на микробиотата (бактерии и други микроби) в гърлото, носа, белите дробове и стомаха също влияе върху податливостта на заразяване с вируса.
Според нея микробиотата е много важна, тъй като регулира имунния отговор и възпалителните процеси и определя степента на защита срещу болести. Децата се сблъскват по-често с вируси и бактерии, най-вече в носа, които могат да ограничат разпространението на коронавируса.
Високите дози на витамин D в децата ги предпазват от тежко боледуване
Витамин D е известен със своите противовъзпалителни свойства, а при децата той обикновено е в много по-висока концентрация.
Цимерман смята, че допълнителният прием на витамина би могъл да предпази или подпомогне лечението на COVID-19, особено при хора с установен дефицит на вит. D, затлъстяване, хронична бъбречна недостатъчност или африкански/ азиатски произход, които учените определят като основни рискови фактори.
В много страни мастноразтворимият витамин се предписва като добавка на деца под 1 година, а в някои – дори до 3-годишна възраст.
Експертът подчертава колко важно е да се открият и докажат различията между детския и зрелия организъм, за да се намерят нови алтернативи за превенция и лечение на коронавирусната инфекция.
Източник: newswise.com/ Murdoch Childrens Research Institute, „Archives of Disease in Childhood“, framar.bg
Снимка: pixabay.com