Категорично неверни са твърдения за принудително отнемане на деца, се казва в позиция на МОН, МТСП и АСП по повод разпространението на дезинформация сред учениците и техните семейства за принудително отнемане на деца в Сливен, Ямбол и Карнобат. Регионалните структури на Министерството на образованието и науката ще инициират допълнителни разговори с учители и родители.
В две училища с преобладаващи ромски ученици на 7 октомври беше спрян учебният процес. Причината е, че родителите са взели децата си от класните стаи заради слухове, че те ще им бъдат отнети от социалните служби в изпълнение „Стратегията за детето“.
МОН не може да допусне училищата да бъдат обект на такава атака, чиято цел е създаване на напрежение и внушаване на страхове. В същото време можем да го считаме и за целенасочена атака към една от най-важните задачи пред образователната система и усилията на цялата общност – всяко дете да посещава училище, се казва в позицията на Министерството. Призоваваме при съмнения и притеснения родителите да се обръщат за информация и съдействие към институциите – училище, регионално управление на образованието, структури на МТСП и МВР.
МОН е сигнализирало компетентните органи за получените сигнали за организирани акции по отписване на ученици от училища.
Дезинформацията и фалшивите новини подкопават работата на Министерството за връщане на отпадналите деца в училище – един от приоритетите в дейността на институцията. Близо 44 хиляди деца са били записани в училище за две години, след работата на екипите по Механизма за връщане в образованието, каза наскоро министър Вълчев. В същото време именно в групите, рискови за отпадане, най-лесно се разпространяват фалшиви новини. Така трудно постигнатите от МОН успехи може за минути да бъдат унищожени от манипулативна и невярна информация.
Своя позиция по случая с фалшивите новини изрази и ДАЗД. Според българското законодателство не се предвиждат нови мерки за извеждане на деца от семействата, се казва в изявление на Държавната агенция за закрила на детето.
„В ДАЗД няма назначени социални работници, които да работят пряко с деца. Отделите за закрила на детето, в които работят социални работници, са към Дирекциите „Социално подпомагане“ към териториалните поделения на Агенцията за социално подпомагане (АСП) – структура на Министерството на труда и социалната политика (МТСП)“, уточняват от ДАЗД.
“Социалните работници се намесват в ситуации, когато детето се нуждае от закрила в случаи на престъпни действия и експлоатация спрямо него, описани в Закона за закрила на детето. Те следва да извършват своята работа със задълбочени социални проучвания и да изготвят внимателно социални доклади по случаите на децата в риск до съда“, се посочва в позицията на Агенцията.
„В тази връзка председателят на Държавната агенция за закрила на детето има правомощия само да контролира дейността на дирекции „Социално подпомагане“. При установяване на нарушения, ДАЗД може да издава задължителни предписания към тях, както и да дава съответните указания за тяхното изпълнение. Всеки гражданин, който има притеснения относно неправомерни действия от страна на служителите от институции или организации, работещи с деца, и смята, че са нарушени правата на дете, може да сигнализира Държавната агенция за закрила на детето за проверка на дейността им. Орган за закрила на детето са и кметовете на общини, от които може да се търси помощ при затруднения на семейството и нужда от подкрепа “, напомня ДАЗД.
„Държавната агенция за закрила на детето изразява позиция, че е крайно време да се спрат манипулациите и да се съхрани психиката на децата и родителите, които се безпокоят от слуховете, че някой ще извежда децата от дома им. Нека си зададем въпросите: Кой ни причинява тези страхове и защо, с каква цел? На кого да вярваме – на официалните източници или на слухове в мрежата? Изборът е на всеки един от нас. Ние – всички хора, независимо в каква роля сме, създаваме условията за живот за нас и за децата ни. Ние избираме дали да живеем в дух на разбирателство и доверие помежду си, или в дух на подозрения и съмнения. Ние всички имаме страхове и няма по-голям страх от това, да се разболява детето ни и да му се случи нещо лошо“, посочват от ДАЗД. „И ние, служителите от ДАЗД, сме хора като всички граждани с човешки страхове. Важното е обаче, не дали се страхуваме и дали за малко или за повече време сме се поддали на заблуди, а дали и как успяваме да преодоляваме страховете си, и как ги побеждаваме. И ние, служителите от ДАЗД, ще продължаваме да защитаваме позицията, че за децата и родителите семейството е естествената среда за живот, а домът трябва да е най-сигурното и защитено място за тях“, пише още в позицията на Агенцията.
Източници: МОН, МТСП, АСП, ДАЗД
Снимка: freeimages.com