Skip links

Как да предпазите детските очи?

Първи очен преглед – на каква възраст? Кога е необходимо да заведа детето си за първи път при офталмолог?

Според статистиките все повече деца в ранна възраст имат проблеми с очите и се налага да посетят офталмолог и да сложат очила за коригиране на зрението. Всъщност натоварването на погледа вече започва много рано. Цялата техника, която ни обкръжава – телевизори, компютри, таблети и мобилни телефони, всичко това привлича неустоимо мъниците, които са като хипнотизирани пред техниката. Не случайно много педиатри забраняват гледането на телевизия на деца в невръстна възраст или препоръчват поне да се ограничи до минимум. Разбира се, това се оказва доста трудно, тъй като родителите гледат и децата не могат просто да бъдат изолирани.

За много майки и бавачки телевизията се оказва добър помощник, когато малчо не може да бъде озаптен.
Опасностите не стигат само до там. Днес, децата посещават различни школи и занимания преди да започнат да ходят на училище. Така те трябва да напрягат поглед доста преди първи клас. Само че те още нямат изградени навици и трудно може да ги контролираш от дистанция и да им попречиш да забиват нос в тетрадката или книжката и да четат от опасно близко разстояние. Много често в тази възраст децата се оплакват от главоболие и неразположение, оказва се, че причината се крие в пренатоварването на очния нерв.

Много е важно да наблюдавате детето си в процеса на учене. Коригирайте стойката му, изправяйте гръбнака и следете дали спазва здравословна дистанция на очите от четивото.

Много често при проблеми с някое от очите, детето несъзнателно примигва или просто закрива проблемното око с ръка, за да може да чете спокойно със здравото. Това е сигнал, който родителите трябва да уловят навреме и да потърсят очен лекар.

Ако проблемите не се уловят навреме в детската градина, много често с увеличеното натоварване в училище децата развиват късогледство. Трябва да сте особено внимателни, ако детето е проявило симптоми и е имало проблеми в предучилищна възраст и ако има наследствена предразположеност.

Задължително преди първи клас заведете детето на стандартен профилактичен преглед при очен лекар. Така ще спестите много проблеми на детето. Можете да повторите прегледа в края на първия срок или във втория срок, за да уловите измененията още в началото.

Лекарят може да препоръча и гимнастика за очите, която ако се спазва стриктно ще подпомогне адаптацията на очите към новото натоварване.

Най-разпространените упражнения са:
Концентриране на погледа последователно в избран близък и далечен предмет.
Местене на погледа в точка крайно горе след това крайно долу. Същото може и на ляво и надясно.
Местене на погледа, описвайки кръг по часовниковата стрелка и обратно.
Тези упражнения са полезни за очите и подобряват кръвообръщението в тази област. Все пак при специфични проблеми в очите специалистът ще ви препоръча съответното лечение и упражнения. Добре е след всяко сериозно натоварване, след училище или след някакви занятия и уроци да давате  на детето почивка.

Ако детето ви се занимава с четене вечер – е хубаво да влиза много светлина в стаята и да e силно осветена вечер.

Осветлението трябва да е добре насочено, не срещу погледа на детето, а да пада върху бюрото му или върху книгата.
Книгата или тетрадката трябва да е на около 40 сантиметра разстояние от очите. Не забравяйте, че пълноценното хранене има голямо значение и за здравето на очите, особено за детския организъм, който се развива и формира тепърва. Всички червени и зелени зеленчуци са изключително полезни, морковите и рибата са начело. През лятото не забравяйте да давате редовно и малко горски плодове. Обикновено операциите за корекции на зрението се извършват след края на растежа на организма. Понякога се налагат и по-рано, но със сигурност това се установява само от съответния специалист.

Със сигурност ако детето ви попадне в такава неприятна ситуация в училище или на улицата, прегледайте и очите му. Въпросът дали да изберете очила или лещи също трябва да бъде консултиран със специалист. Много често децата в училище, особено по-големите класове, се притесняват от очилата и предпочитат лещи. А някои отказват и двете от инат.
Ще трябва да проведете специални разговори с детето и да му обясните колко е важно да ги носи сега, защото после ще вижда по-трудно и ще има повече проблеми. Изберете заедно модела рамки, може да са шарени или в някакъв любим на детето цвят.

Важното е то да участва в избора, за да не се чувства нещастно и подтиснато.

Източник: moetodete.bg

Снимка: pixabay.com

Прочетете също и:

Стартира първото обучение по проект INSPIRE

Днес, стартира обучението по проект INSPIRE на тема „Стратегическа комуникация за промяна на обществените нагласи по отношение на[…]

Конкурс за проекти за развитие на гражданско образование за ученици

Неправителствени организации могат да кандидатстват с проекти за развитие на гражданското образование на ученици в рамките на третото[…]