Монография “Изследване на етнопсихологическите и културни особености на българското семейство в контекста на насилието, основано на пола” публикува Женско сдружение “Екатерина Каравелова”.
Монографията представя резултатите от теоретично изследване на българското семейство, съдържащо данни и факти за насилието и взаимоотношенията в локален, национален, етнически и трансгенерационен план. Цялото изследване можете е достъпно онлайн.
Основна цел на проекта е провеждане на изследвания за причините, следствията и възможните подходи за предотвратяване на насилието, основано на пола, както и връзката с равенството по отношение на пола.
Проучването се провежда в партньорство с Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий”. То се реализира по проект „Социалнопсихологическа биография на насилието в българското семейство и интерпретиране на етнопсихологическите особености спрямо европейските ценности и политики” с финансовата подкрепа на Фонд „Активни граждани“ България.
През 2022 г. фокусът на работа по проекта е извършване на количествено и качествено изследване на полово – ролевите стереотипи, нагласи към домашното насилие и взаимоотношения в семейството към настоящия момент в България.
На база проведеното през 2021 г. теоретично изследване вече са определени 14 области от страната с характерни особености в социално-икономически аспект и фолклор, в които ще се изследват полово-ролевите стереотипи, нагласите към домашното насилие и взаимоотношенията в семейството.
Изследването ще се проведе на принципа на фокус групите. Предвижда се за участие в тях да бъдат включени жители на малко, средно и голямо населено място, лица от различни възрастови групи и ученици от горен гимназиален курс. Ще се проведе от експерти, представители на Великотърновски университет.
Паралелно се предвижда анкетно проучване (количествено изследване) във всички 28 области в страната, което ще се извърши от студенти. То ще изследва нагласите и дефицитите по отношение на домашното насилие. Със събраните количествени и качествени данни ще се изготви анализ на проблема към настоящия момент от развитие на обществото ни, който ще послужи за изработването на два броя наръчници – единия за професионалисти (образователни институции и помагащи професии), а втория насочен към различните публични личности влияещи на политиката свързана с домашното насилие и насилието основано на пола.
Предвид обстоятелството, че проблемът с насилието, основано на пола е на първо място във фокуса на равнопоставеността, е необходимо развитие на българското законодателство като превантивна и интервативна правова дейност. Предвидените по проекта анализи ще послужат за изработване на предложения за законодателни промени, свързани с предотвратяване на насилието, основано на пола и равнопоставеността в България, синхронизирани с Европейското законодателство.
Женско сдружение “Екатерина Каравелова” от 2002 г. защитава правата на жените и децата, жертва на домашно насилие и трафик, да предоставя социални услуги на лица, които са затруднени или не могат да задоволят свои основни жизнени потребности.
Източник: ekaravelova.org
Снимка: pixapay.com