Бебета наркомани се борят за живот в столичната Първа градска болница.
Тя поема основния поток от новородени, чийто майки са зависими от дрогата. Един от последните случаи е от Коледа, когато 38-годишна наркоманка, изоставила невръстното си момченце в Майчин дом, научи „Телеграф”. Бебето било родено с много силен абстинентен синдром и затова е изпратено в Първа градска. Майката не го потърсила повече, това било четвъртото й дете.
„Има много такива случаи. Само тук годишно минават по 60-70 бебета на жени, употребяващи наркотици”, съобщи д-р Велимир Симов, неонатолог и педиатър, завеждащ Отделението за недоносени деца към болницата. В лечебното заведение се грижат и за няколко деца, родени от ХИВ позитивни майки.
Майките на много от тези бебета ги изоставят още в родилния дом. Някои от децата се дават на роднини или на приемни родители. Ако обаче такива не се намерят, съдбата на бебето е т.нар. дом за медико-социални грижи.
Официалната статистика на здравните власти показва, че родените бебета от включените в метадонови програми жени са 35. Шест от тях са проплакали в София, а 29 извън столицата. Реалният брой на пеленачетата, родени със зависимост към наркотици, обаче е в пъти по-голям, защото не всички жени с подобен проблем са проследявани, разкриха лекари пред „Телеграф”.
След раждането тези деца изпадат в тежка абстиненция, защото прекъсва „снабдяването им” с наркотични вещества. „Ако майката е наркоманка, рисковете за детето са огромни”, категорична е проф. Боряна Слънчева, шеф на неонатологичната клиника в столичния „Майчин дом”. Много често майките, които се дрогират, са болни и от хепатит С или В и могат да предадат заболяването на рожбата си. Други биха могли да бъдат носители на HIV. Когато бебето се роди, то изпада в абстиненция, която е различно тежка в зависимост от дозите, които е приемала майката”, обяснява проф.
Слънчева. Тя продължавa средно между 10-14 и повече дни, като в този период новороденото страда от проблеми с храненето, прави гърчове, има повишена възбудимост и други трудности. В такива случаи се налага лечение с определени медикаменти. След терапията състоянието на детето е овладяно и то се развива нормално. В бъдеще обаче има риск тези бебета да имат проблеми с интелектуалното развитие, с обучението и концентрацията, както и контрола на гнева, пояснява проф. Слънчева.
Източник: в. Телеграф
Снимка: photl.com