“Изложба по случай Световния ден за преодоляване на крайната бедност” организират АТД Четвърти свят – заедно за достоен живот, сдружение „Лекари на света” и Детска архитектурна работилница в Галерия “Сердика” в София.
От 1987 г. на 17 октомври защитници на човешките права и граждани се събират навсякъде по света, за да отдадат почит на жертвите на глада, невежеството и насилието и да изразят своето убеждение, че крайната бедност може да бъде преодоляна.
За да разшири глобалното разбиране на многоизмерната бедност – разглеждане на други измерения, отвъд паричните, когато се мисли за бедността – Международното движение ATD Четвърти свят, заедно с изследователи от Оксфордския университет, стартира международен изследователски проект в шест страни (Бангладеш, Боливия, Франция, Танзания, Великобритания и САЩ) с цел да се идентифицират ключовите измерения на бедността и връзките между тях.
Този процес доведе до идентифициране на девет ключови измерения на бедността и пет модифициращи фактора, които, въпреки различията в ежедневието на хората изложени на бедност в различните страни, са изненадващо сходни.
Изложбата ще бъде открита на 18 октомври с презентация и дискусия на тема “Скритите измерения на бедността”. На 19 октомври ще бъде представен филмът „Занаяти по наследство“. Този филм е една документална колекция от портрети на занаятчии в кв. „Столипиново“ в Пловдив.
Филмът прави един почти графичен разрез на общността там, показвайки ни и млади, и възрастни, и традиционни, и модерни хора, но всички обединени в едно – желанието да живеят и работят по достоен начин чрез ръцете и уменията си. Героите от Столипиново са едновременно силни и раними в своята непосредствена искреност относно все по-несигурните условия за труда им.
За актуална информация следете фейсбук събитието.
Снимка: unsplash.com