Нова матрица на социален доклад, която съдържа методика за изследване на родителския капацитет при оценката на потребностите на детето, беше изготвена от междуведомствена работна група от експерти на ДАЗД, АСП и МТСП, сформирана от председателя на Държавната агенция за закрила на детето г-жа Ева Жечева.
Новият социален доклад, който беше провокиран от многобройните случаи на родителски конфликти и въвличането на деца в тях, цели ограничаване на субективизма при решаване на казусите и е в помощ на социалните служители.
В матрицата за нов социален доклад подробно са описани необходимият минимум от данни, които трябва да съдържа, конкретните области, които трябва да се изследват в хода на социалното проучване, насоките, които трябва да се спазват за изследване потребностите на детето и оценката на ресурсите на родителите и подкрепящата среда, както и източниците на информация.
Акцент е поставен върху спазването на изискванията при извършване на социалното проучване да се събира информация от всички достъпни източници, родителите да бъдат информирани предварително и по разбираем начин за същността на социалното проучване и кой го извършва.
Акцентирано е също задължението, преди да бъде предоставен на изискващия орган, с доклада да се запознават родителите, настойниците, попечителите или другите лица, които полагат грижи за детето, както и детето, навършило 14 години, ако това не би навредило на неговия интерес.
Дадена е възможност при оценката на родителския капацитет да се ползва ресурса на социалната услуга Център за обществена подкрепа.
Проектът за нов социален доклад беше обсъден с практикуващи съдии от Софийски районен съд и страната. Освен техните предложения и коментари, под внимание бяха взети и становищата на 10 дирекции „Социално подпомагане” в страната, както и на представители на граждански организации и НПО сектора.
Докладът е предоставен на Агенцията за социално подпомагане за съгласуване и въвеждане в практиката. Предвидено е в следващите три месеца АСП да извърши вътрешен мониторинг на прилагането на новия социален доклад в практиката, за да бъдат идентифицирани възникващите трудности и ако е необходимо да бъдат допълнително разработени определена област или променени части от него.
Източник: Държавна агенция за закрила на детето