Държавната агенция за закрила на детето, Агенцията за социално подпомагане и Лумос България се срещнаха с родителите на 1252 деца с увреждания, живеещи в институции, за да изследват желанието и възможностите им да поддържат контакт с тях.
Колко от тези родители не са имали контакт с децата се след настаняването в дом, колко от тях заявиха, че занапред искат да поддържат връзка с тях, защо са взели трудното решение да се разделят с децата си? Отговорите на тези и много други въпроси за родителите, настанили децата си в дом, дадоха експерти на пресконференция на 25 април 2012 г. от 11:00 ч. в залата за пресконференции на София прес.
В пресконференцията участваха Доника Колева – ръководител на проект „Детство за всички”, експерти от Държавната агенция за закрила на детето, Даринка Янкова, зам.- изпълнителен директор на Агенцията за социално подпомагане, и Росица Петрова, национален представител на Лумос за България. Водещ на събитието ще бъде Харалан Александров.
Изследването се проведе в рамките на проект „Детство за всички”, насочен към деинституционализацията на децата с увреждания. Подобно изследване се провежда за първи път в България. При срещите с родителите и близките експертите чуха стотици лични истории за причините за изоставянето, за чувството за вина, за пазени с години тайни.
„Много изследвания показват, че докато децата в институции будят съчувствие, състрадание, стремеж за промяна и помощ, то към родителите на тези деца отношението е негативно – осъждат се, смятат се за безотговорни и лоши хора, за провалени родители. Като резултат се търсят начини за подкрепа на детето, но формите за подкрепа на биологичните им родители са нищожно малко. Екипът смята, че това има изключително негативен ефект върху процеса на деинституционализация. Новите услуги трябва да работят за поддържане на контакта и задълбочаване на отношенията с родителите, в противен случай съществува реален риск да се превърнат в мини-институции”. Това пишат експертите в „Аналитичен доклад от изследването на родителите на деца, настанени в домовете за деца и младежи с увреждания /ДДМУИ/ и в домовете за медико-социални грижи за деца /ДМСГД/”.