Всички училища ще бъдат оценявани по скалата от 1 до 5, където единицата е най-силната оценка, а петицата – най-слабата. Всички учебни заведения, които не са получили пълна единица, ще получават препоръки за оправяне на пропуските.
Оценките ще се поставят от нова структура в просветата – Национален инспекторат по образование. Той ще е на пряко подчинение на министъра на образованието и ще контролира обучението на учениците и работата на учителите и директорите във всички видове държавни, общински и частни училища .
На сегашните 28 инспектората по области ще им бъдат отнети тези функции. Работата им ще се върши от сертифицирани експерти на национално ниво.
Инспекцията ще се прави на всеки 5 г., обясни зам.-министърката на средното образование Милена Дамянова. Тя ще е за цялостната работата на училището.
Най-интересното е, че основна дума ще имат и самите ученици. Те ще попълват анкетни карти за всичко, което касае образователния и извънкласния училищен живот. Такива документи ще има за родителите, но с различни въпроси.
Инспекторите ще следят как се планира учебният процес, как се преподава в отделните часове, постиженията на учениците, управлението на училището и възпитателната дейност в него. Най-важното е, че ще се отчита цялостната среда, в която е училището – демографските, икономическите и географските особености на населеното място. Това означава, че едно средищно училище може да получи отлична оценка, каквато има например топезикова гимназия в София.
Не е ясно обаче какво ще става, ако едно училище получава само лоши резултати. Има системи, в които се предвижда дори закриване на учебното заведение, но ние не сме се обединили около подобно становище, каза Дамянова.
На този етап основната задача на инспекторите ще е да подпомагат педагогическите екипи, а не да ги наказват. До 20 дни след проверката ще бъдат обявявани резултатите от инспекцията. След това училището ще има един месец да направи план за отстраняване на пропуските. От образователното ведомство са подготвили проект на наредбата за инспектирането, както и държавен стандарт за инспекцията.
Тази дейност е изключително важна според експертите на образователното ведомство, защото на база на оценките ще се контролира и качеството на обучението. Това ще и базата, на която вероятно в бъдеще ще се прави и рейтинг на самите училища и най-вече ще има яснота за самите родители – къде да запишат децата и какво да очакват от обучението. Стандартът за инспектиране ще е част от новия училищен закон.
Източник: в.”Труд”