Повече от четири месеца след първия звънец на 49-тото Народно събрание на РБ, в обобщение на извършвания мониторинг на дейността на Парламента, подкрепен по проект „Гражданско участие на децата – актуални политики и законодателство“ по ОПДУ, с настоящия материал изследваме дали и доколко гласът на децата и младежите е чуван и отчитан в действащото 49-то НС. Изследването на нормотворческата дейност и диалога с автентични младежки структури на гражданското общество в 49-то НС показва еднозначно, че продължава да не е налице достатъчен съдържателен диалог между деца и младежи, от една страна, и нормотворци – от друга. В нито един от проектите на нормативни актове в регистър „Законопроекти“ не е посочена информация за проведени публични консултации или обсъждания, организирани от вносителите, за обследване на автентичното мнение / нагласите / позициите на младежки общности, фокус групи, граждански активни деца / младежи. Същевременно обаче, повод за оптимизъм и положителна оценка за детското и младежко участие в 49-то Народно събрание дава следното:
1). Променено беше наименованието на постоянната парламентарна Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Постоянната парламентарна Комисия за детето, младежта и спорта, известна на кулоарен жаргон като „спорната комисия“, която, както докладвахме и по-рано по проекта, в 47-то и 48-то НС продължаваше да не поставя акцент в своя дневен ред върху ДМУ и диалога с автентични детски и младежки организации и активисти, промени своето наименование в 49-то НС. То вече е Комисия по въпросите на децата, младежта, семейството и спорта. Макар спортът да продължава да фигурира в наименованието на Комисията, вместо да бъде прехвърлен към по-подходяща комисия (каквото прехвърляне беше предложила Национална мрежа за децата), с добавянето на „семейството“ към наименованието на Комисията неминуемо 49-то Народно събрание показа, че фокусът на работа на тази парламентарна структура вече ще бъде поставян преимуществено върху децата и семействата.
2). Представянето на „Бележник 2023“ се проведе в Парламента, с ключово участие на граждански активни деца и младежи
Докато детското присъствие в 47-то и 48-то НС се обезпечаваше единствено от гостуването на ученици по време на пленарни заседания, както и чрез регулярните курации на изложби с детски рисунки в хода на разнородни кампании, в текущото 49-то НС деца и младежи от Младежка мрежа „Мегафон“ и програма „Деца изследователи“ на НМД участваха активно, като ключови панелисти, в заседанието на Комисия по въпросите на децата, младежта, семейството и спорта на 31.05.2023 г., в хода на което беше представен подробно мониторинговият доклад на НМД „Бележник 2023: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?“. Младежите Ния, Денис и Едислав презентираха пред народните представители теми, които сами, с насоки от експерта „Детско и младежко участие“ и „Кофасилитатор“ в НМД, разработиха в мониторинговия доклад. Същностна беше и активната роля на децата и младежите в дискусията с народни представители. Възможно ли е социалната стипендия в училищата да се увеличи, попита депутатите Едислав. Какви мерки се планират, за да могат децата да консумират качествена храна в училище – такава, която да е здравословна алтернатива на продаваната в училищните лавки и върху която се осъществява контрол на качеството. Това попита Ния, която разказа, че младежите искат да се хранят здравословно, но достъп до подходящи храни в близост до училищата на практика липсва. Денислав представи темата Спорт от „Бележник 2023“. „Резултатите ни от фокус групата с младежи на възраст 14-16 години показаха, че сновният проблем е, че спортът не е еднакво достъпен за всички. Така например той не е достъпен за децата с различни двигателни проблеми. Финансирането също е проблем, защото не всички физкултурни зали са добре оборудвани”, каза Денис и попита какво се прави в сферата на спорта за децата с двигателни затруднения и могат ли да бъдат заделени повече средства за подобряване на спортната база в училищата. По покана на Комисията, в дискусията с младежи за оценките и препоръките от експертния доклад се включиха още екперти от Министерството на младежта и спорта, Националната здравноосигурителна каса, сектор „Детска престъпност” към ГДНП в МВР, Омбудсмана на Република България и др.

Представяне на „Бележник 2023“ в сградата на Народното събрание с домакинството на Парламентарната комисия по въпросите за децата, младежта, семейството и спорта
3). Отлагани дълго реформи, свързани с правата на децата в участието в правни процедури, бяха реализирани от 49-то НС
Мониторинговият доклад на НМД отчита и че в 49-то НС бяха реализирани редица законодателни промени, гарантиращи правата на децата при участието им в правни процедури. Така например, Парламентът най-сетне прие редица промени, с които въведе в по-голяма пълнота директивата на ЕС за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления – и конкретно индивидуалната оценка на децата жертви на престъпления. Също така, 49-то НС прие промени в Наказателно-процесуалния кодекс („НПК“), с които транспонира в пълнота директивата на ЕС за процесуалните гаранции за децата – заподозрени или обвиняеми в наказателното производство. Промени бяха приети и в Закона за МВР, гласящи, че когато лицето, независимо от основанията за задържането му, е непълнолетно, му се назначава за защитник адвокат от момента на задържането и др.
Продължава подкрепеният по проект „Гражданско участие на децата – актуални политики и законодателство“ по ОПДУ мониторинг на нормотворческата дейност на 49-то НС, както и активното застъпничество на Национална мрежа за децата за това гласът на децата и младежите действително да бъде чуван и отчитан от българските нормотворци.
Снимка: Представяне на мониторинговия доклад „Бележник 2023: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?“ в Комисията по въпросите за децата, младежта, семейството и спорта в 49-то НС
Настоящото становище е изготвено по Дейност 2 по Проект № BG05SFOP001-2.025-0238, „Гражданско участие на децата – актуални политики и законодателство“, който се реализира с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд