През 2019 г. и 2020 г. дестинации като Германия, Австрия, Швейцария и Франция остават основни за лечение на деца в чужбина, като увеличение в броя на издадените заповеди през 2020 за лечение на деца извън страната се отчита само за Австрия, Германия и Швейцария, което може да се дължи на по-продължителния отчетен период през 2020 г. в сравнение с 2019 г. През 2020 г. се включват 2 нови дестинации: Полша, където се провежда ортопедична операция на дете, чието алтернативно лечение се е провеждало в САЩ, както и Чешка република, където се провежда протонна терапия на български деца. Това става ясно от Отчета за дейността на НЗОК за 2020 г.
За 2020 г. са постъпили общо 1453 заявления за заплащане на медицински и други услуги по Наредба №2 за лица до 18-годишна възраст.
Издадени са 1473 заповеди от управителя на НЗОК, като 1187 за са лечение в България и 286 – за лечение в чужбина
От заповедите за лечение в България за одобрение са 1139, за отказ – 18, а за прекратяване – 30. От 286-те заповеди на управителя на НЗОК за лечение на деца в чужбина 226 са за одобрение, за отказ 29, а за прекратяване – 31.
От НЗОК заявяват, че с оглед оптимизиране на разходите е възможно да бъде разписана Амбулаторна процедура за извършване на ЯМР под анестезия, както и да бъде разписана клинична процедура/пътека за диагностика и лечение на ретинопатия на недоносените, по която могат да работят както очните, така и неонатологичните отделения в страната. От Касата уточняват, че по този начин ще се спестят много средства за оборудване на очните отделения с реанимационна апаратура за недоносени деца. Изпратено е предложение до министъра на здравеопазването за включване в пакета със здравни дейности, които се заплащат от НЗОК,
на амбулаторни процедури за образна диагностика при ретинобластом при деца и лазертерапия на новородени с ретинопатия
Издадени са общо 470 формуляра S2. От тях за планово лечение в чужбина на деца са издадени 246 формуляра, а за планово лечение на лица над 18 г. – 224 формуляра. От формулярите, издадени за деца, 231 са на основание заповед на управителя на НЗОК по реда на Наредба № 2, а по заявления, касаещи издаване само на формуляр S2 (без искане за подпомагане за съпътстващи разходи и други услуги), на основание разрешение на управителя на НЗОК са издадени 15 формуляра. От всички издадени формуляри през отчетния период, 41 оригинали на S2 са върнати в НЗОК от заявителите, като основната причина за това е отлагане на първоначално планираните дати за прием от чуждите лечебни заведения поради пандемичната ситуация с COVID-19 и ограничаване на пътуванията и приема на пациенти в чуждите клиники. При болшинството от тези случаи се е наложило издаване на нов формуляр (преиздаване) за друг период на лечение, след определяне на нови дати за прием от страна на чуждите клиники.
През 2020 г. са издадени 13 отказа за провеждане на планово лечение в чужбина, с решение на управителя на НЗОК. Основната причина е, че лечението, за което се иска разрешение, е сред обезщетенията, предвидени в българското законодателство и заплащани от НЗОК, но същото може да бъде осъществено в България в оправдан от медицинска гледна точка срок, като се вземе предвид текущото здравословно състояние на пациента и вероятното развитие на неговото заболяване. От общия брой издадени откази, до 31 декември са оспорени чрез жалби и заведени три дела. От Касата отбелязват, че
практиката на Административния съд е почти винаги да се произнася в полза на пациентите
„По този начин съдебните решения задължават НЗОК да издаде разрешение за поемане на разноските за лечение в ЕС, както и за случаите, когато лечението вече е проведено, и разпорежда на НЗОК да възстанови направените разходи за лечение в ЕС“, подчертават от НЗОК.
Източник: zdrave.net
Снимка: pixabay.com