„Сложната като изказ политика, свързана с деинституционализацията, е всъщност нещо много просто. Това е детето и грижата за него да бъде в центъра на нашето внимание и да подчинява всички наши действия, както и да отхвърля бездействието, за да може то да бъде един достоен гражданин, ангажиран с възможностите, които съдбата му е дала“. С тези думи кметът на община Габрово Таня Христова се обърна към участниците в среща, посветена на приемната грижа.
Организатор на събитието, което се състоя в сряда в ритуалната зала на Общината, бе Областен информационен център – Габрово в сътрудничество с проект „Подкрепа“. Участие взеха представители на областни и общински администрации, Агенция за социално подпомагане, Държавна агенция за закрила на детето, Регионален екип по деинституционализация, Регионална здравна инспекция, центровете за обществена подкрепа, многопрофилните болници за активно лечение, неправителствени организации и други, пряко ангажирани в процеса на деинституционализация.
В емоционалното си изказване към присъстващите кметът на Габрово добави още: „Благородството, толерантността и качеството на една нация се проявяват, когато имаме сили, смелост и искреност, за да помогнем на този, който има нужда от подкрепа. Защото целите, които се измерват с брой деца и с брой затворени институции сигурно са важни, но още по-важно е те да бъдат постигнати не на всяка цена, а на тази цена, която е най-правилната. В този процес координацията между различните институции е изключително важна и не трябва да се прекъсва по никакъв начин“.
По време на срещата управителят на ОИЦ – Габрово Маринела Събева представи мрежата от 28 информационни центъра, както и планираните приоритети и цели, свързани със социалните услуги и инфраструктура през новия програмен период 2014-2020 г. Милен Гечовски, ръководител на проект „И аз имам семейство“, говори искрено и ангажирано за напредъка и за постиженията на проекта, чрез който услугата „приемна грижа ” е децентрализирана и предоставена за изпълнение на общините. В област Габрово координацията и сътрудничеството на институциите са дали шанс на 18 деца да заживеят в семейна среда. Представени бяха и регионалният екип по деинституционализация и екипът по приемна грижа в Габрово.
В продължилата близо 2 часа оживена дискусия бяха споделени откровено проблемите на приемните родители и екипите, които работят с тях. Участниците се обединиха около идеята за необходимостта от изготвянето на единен финансов стандарт на услугата „приемна грижа “, така че семействата, които са готови да се посветят на нелеката задача да дарят радост, топлина и любов на децата, да не бъдат спъвани от финансови и административни процедури.
Източник: dariknews.bg