Грациела Ранкова-Недева е председател на „Сдружение с нестопанска цел „Женска Алтернатива за Независимост, Етническа Толерантност и Асоцииране” (ЖАНЕТА) – гр. Разград. Сдружение с нестопанска цел „Женска Алтернатива за Независимост, Етническа Толерантност и Асоцииране” (ЖАНЕТА) е учредено в гр. Разград през 2004 г. от осем жени с различни професии и етническа принадлежност, обединени от идеята да решават със съвместни усилия общите си проблеми и да работят заедно за повишаване на благосъстоянието на децата и семействата в Община Разград.
Разговаряме с нея по повод 15-годишнината на Национална мрежа за децата.
Какво е за Вас Национална мрежа за децата?
Национална мрежа за децата е усещане за общност. Ние сме част от голямото семейство на Мрежата – семейство, гарантиращо сигурност.
Какво ми даде членството в Мрежата през годините?
Приятелства, опит, възможност за обмяна на информация между представители на гражданския сектор, работещи за подобряване живота на децата. Също така, Мрежата ни дава вяра в съпричастността.
Как Мрежата помага на Вашата организация?
Във време на пандемия чрез Национална мрежа за децата помогнахме на крайно нуждаещи се семейства от региона на Разград. Чрез Мрежата се предоставят възможности за участие в обучения и национални кампании, които утвърждават името на организацията ни. Помага и с експертно мнение на екипа.
Кой е най-големият ни общ успех?
Постиженията на всяка отделна организация – член на Мрежата, са оценявани и мотивиращи за останалите членове.
Как Мрежата се разви за 15 години?
През годините Мрежата доказа, че има ясно дефинирана позиция за правата и благосъстоянието на децата в България, ясна структура и планове за бъдещото си развитие и изгради екип с различна експертиза. Мрежата разви широка мрежа от съмишленици и предостави възможност за индивидуално членство. Индивидуалното изработване на проекти от организациите-членове и реализирането им носи удовлетвореност от тази реализация.