Езиково-говорните нарушения трябва да се коригират от най-ранна възраст, каза в интервю за Дарик логопедът Павлина Димова. По думите й, ако лечението започне в предучилищна възраст при много от децата в първи клас проблемът вече е решен.
Има различни видове речеви нарушения – от наглед най-безобидното неправилно произношение или пропускането на някои звуци до липсата на говор, заекване или разстройство в гласа, допълва тя.
Специалистът съветва родителите да общуват много с децата си и да следят за проблеми в техния говор. До 1 година децата трябва да развият т.н. лепетна реч, при която се произнасят произволни срички като ма-ма и ба-ба, до 2 години да казват разбираеми думички, до 3 години разбираеми изречения, а към 4-тата и изречения, разбираеми извън семейството. Важно е дори при най-малкото съмнение за говорен дефект да се потърси психолог или логопед, посочва Павлина Димова. Тя предупреждава, че ако нарушенията не се коригират навреме, в училищна възраст те могат да доведат до проблеми с писането и четенето, а впоследствие това да се отрази на самочувствието на детето.
“Колкото по-рано се започне корекцията на даден вид езиково нарушение, толкова по-голям комфорт даваме на детето в учебен аспект и по отношение на неговото самочувствие”, коментира специалистът.
При занимания с логопед в голям процент от случаите се постига корекция и при по-тежките говорни нарушения. Там обаче е нужно търпение и активна помощ от страна на родителите, отбелязва тя.
Павлина Димова има 33-годишен стаж като логопед. В момента тя работи в ОУ”Н.Вапцаров” и два пъти седмично помага на децата от 23-та детска градина в Добрич. По думите й преди години се е обръщало много по-голямо внимание на речта на децата. Работело се е превантивно в детските градини, а през специализираните детски кабинети годишно са преминавали по 40-50 деца с нарушения в говора.
Напоследък обаче трудно се намира финансиране за осигуряване на логопедична помощ в детските градини, намаляват и отпусканите средства за заплати на логопедите в училищата. В Добрич компетентна помощ в специализирани логопедични кабинети се предлага в училищата “Христо Ботев”, “Климент Охридски”, “П.Р.Славейков”, “Н.Вапцаров”, “Любен Каравелов”, “Димитър Талев” и Хуманитарна гимназия.
Източник: dariknews.bg
Снимка: pixabay.com/EME