От 21 до 23 юни в Хисаря се проведе традиционната Годишна среща на Национална мрежа за децата. За пореден път тя събра на едно място представители на организациите членове на Мрежата, които да обменят опит, да обсъдят общозначими теми и да разширят познанията си в областите, по които Мрежата и организациите в нея работят.
Тази среща беше значима и с това, че представителите в Общото събрание на Национална мрежа за децата приеха новата Стратегия на Национална мрежа за децата за периода 2020-2023 година. Това се случи след поредица от дискусии в предходните месеци, оценка на предишната стратегия и на работата на Мрежата и обратни връзки, събрани от организациите членове, значими лидери на мнение и външни заинтересовани страни.
За поредна година участници в срещата бяха освен възрастни, които са представители на организациите членове, също и деца, които са доброволци или са били подкрепяни от организациите. Над 20 младежи, част от които се обучават в рамките на Програма „Мегафон“, се включиха не само като слушатели, но допринесоха със своите идеи и активно участие в по-доброто провеждане на Годишната среща. Младежите от „Мегафон“ бяха водещи при откриването на срещата, участваха активно в разработването на програмата и панелите, има три свои панела и измислиха сплотяваща игра за срещята. Тяхното участие напомняше през цялото време важността на детското и младежко участие, а мненията им, изразени по време на всички дискусии и обучения, бяха изключително полезни за възрастните. Децата сами изведоха целите, които те си поставят като участие и консултации в подкрепата си за работата на Мрежата: да участват в развитието и популяризирането на младежка мрежа „Мегафон“, да осъществят нови познанства, които ги развиват и им помагат да изразяват своето мнение и да правят всичко това в екип, което ги учи на екипна работа и развива нови техни умения.
В първия ден на срещата се проведоха десет дискусионни панела, от които участниците можеха да избират. Техните теми бяха следните: Какво е семейна медиация и кога се прилага; Детско и младежко участие: Мегафон – Демоверсия; Как говорим за насилието над деца в България – резултати от медийно проучване и проучване на мнението на взимащи решения; Развитие на социалното предприемачество; Финансовите инвестиции на държавата в децата – нов застъпнически инструмент на Национална мрежа за децата; Правна защита на деца в риск – представяне на добрия опит от Грузия; Детско и младежко участие: Може ли Мегафон да промени България в голяма степен?; INSPIRE и работа за прекратяване на насилието над деца; Насърчаване на дарителството; Къща на децата.
През втория ден на конференцията се проведоха четирите тематични работни групи на Национална мрежа за децата – Образование, Правосъдие, Семейство и Здраве. В рамките на тематична работна група Образование беше представен проектът RESCUE: Разчитане на ранните сигнали за напускане на училище, в който Национална мрежа за децата е партньор заедно с организации от Румъния, Италия и Малта по програма Еразъм+ ва ЕС. Директорите на две училища, които участваха в проекта – Обединено училище „Неофит Рилски“, село Дерманци и СУ „Бачо Киро“, град Павликени разказаха за своята работа за развитие на училищната среда и мерките за превенция на отпадането на деца от училищата. В панела участваха представители на много училища – учители, директори и педагогически съветници, както и деца и експерти от организациите членове на Мрежата.
Следобедът се проведе Общото събрание на Национална мрежа за децата. Част от дневния му ред бе и изборът на нови членове за Управителния и Контролния съвет на Мрежата. След гласуването на членовете на Общото събрание, за втори мандат бяха преизбрани Иван Иванов от Фондация „Агапедия – България“ за член на Управителния съвет и Калоян Дамянов от Национална асоциация на ресурсните учители като председател и член на Контролния съвет на Национална мрежа за децата. За нов член на Контролния съвет бе избрана Яна Алексиева, изпълнителен директор на Асоциация „Родители“.
По време на Общото събрание бе представена и приета Стратегията на Национална мрежа за децата за периода 2020-2023, която обединява усилията на всички организации членове за подобряване на благосъстоянието на българските деца и семейства. Актуализиран бе и Етичният кодекс на Национална мрежа за децата.
В последния ден от Годишната среща се проведоха четири обучения: Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова, създателки на сайта „Майко мила“ говориха за това как можем да разказваме по-добре истории и да привличаме повече съмишленици; Даниела Ушатова от Националното сдружение на общините представи темата как да правим по-успешно местно застъпничество; Велина Тодорова, член на Комитета по правата на детето в ООН, съвместно с децата от младежка мрежа „Мегафон“ разказаха за правата на детето и как се осъществява детското и младежко участие; Дашенка Кралева от ФИЦЕ България представи нови обучителни материали за превенция на насилието над деца.
Тридневната програма на Годишната среща даде възможност за много ползотворни срещи, обмен на идеи и добри практики, нови познанства и партньорства и най-вече – богатата обучителна програма помогна за придобиването на допълнителни знания и умения на всички участници.