SOS Детски селища – България е с номинация за отличие в Европейските награди за социални услуги (ESSA) за 2023 година. Организацията е включена в кратката листа в категорията Service Delivery с проекта си “Пътеки към свободата: Овластяване на младежи от алтернативна грижа да заживеят самостоятелно и пълноценно”.
Мисията на SOS Детски селища – България е да помага на младите хора, напускащи алтернативна грижа, да се адаптират към независим живот в общността. Дейностите им са оценени и от ESSA и така идва номинацията за тазгодишните награди.
Онлайн гласуването е открито от 12 октомври и ще продължи до 4 ноември. Подаването на гласове е отворено за обществеността. Може да се включите във вота на адрес https://essa-eu.org/service-delivery-2023/ и да увеличите шансовете на българския проект. Победителите ще бъдат обявени на церемонията по награждаването в Загреб на 16 ноември.
Повече за номинирания проект
“Пътеки към свободата: Овластяване на младежи от алтернативна грижа да заживеят самостоятелно и пълноценно” има за цел да обърне внимание на ключови пропуски в подкрепата на млади хора, напускащите алтернативна грижа, при прехода им за независим живот в България. Младите са една от най-силно уязвимите социални групи в нашето общество, характеризираща се с високо ниво на социално изключване, бедност, липса на работа, лошо образование и проблеми с психичното здраве. Проектът предлага стандарт за нова социална услуга – „Начало на самостоятелен живот“, съобразена с тези специфични индивидуални нужди. Тя им предоставя жизненоважна подкрепа и овластяване в основни области като психологическо развитие, подобряване на образованието или професионалните умения, здравеопазване и подкрепа за психичното здраве.
Чрез проекта са подкрепени 218 млади хора от 7 области в България с административни центрове София, Перник, Пловдив, Стара Загора, Велико Търново, Габрово и Русе, като са привлечени в различните дейности консултанти, здравни и лечебни заведения, терапевтични практики, центрове за професионално обучение и други. Психолози са провели редовни консултации на напусналите грижа и са проследили плановете им за развитие и адаптиране към средата. Психотерапевти и консултанти по психично здраве са предоставили подкрепа на младежи, преживели травматични събития или които смятат, че справянето с живота е прекалено трудно и са прибягнали до заученото старо поведение. Участвали са и социални работници д разработването на индивидуални планове за постигане на самостоятелност след напускането на грижа на основата на оценка на индивидуалните нужди. По проекта са проведени 220 психологически консултации; 40 психотерапевтични сесии; 30 езикови курса; 50 курса за професионални учения – готвачи, фризьори и други; 50 шофьорски курса; 40 броя други курсове – компютърна грамотност, графичен дизайн, частни уроци и други и са осигурени 15 квартири/ безопасни места за живот.