Законът за социалните услуги трябва да влезе в сила незабавно още на 1 юли и да помогне на цялата социална система включително и на общините в борбата с бедността и глада който ни очаква в следващите месеци – това коментира пред „Дневник“ изпълнителният директор на Националната мрежа за децата Георги Богданов.
Мрежа за децата призовава Народното събрание да гарантира влизането на Закона за социалните услуги в сила от 1 юли 2020 година, като посочи пет обещания на държавата към децата и семействата в България, които могат да бъдат изпълнени веднага с новата регулация: подкрепа за всяко дете и всяко семейство, подкрепа на децата и семействата, живеещи в бедност, и борба с бедността и социалното изключване, защита на децата, останали без грижата на близките си, с разбирането, че семейството е най-добрата среда за детето, предотвратяване на случаите на насилие над деца и достъпност, ефективности и качество на социалните услуги. Ето и целия разговор по темата с Георги Богданов:
Какво ще стане, ако Законът за социалните услуги бъде отложен или спрян?
– От дълги години има неразрешими проблеми в социалната политика. Фокусът на всички правителствата е бил преди всичко сферата на труда и осигуряването, а социалната сфера е била пренебрегвана с десетилетия или са извършвани непълни и откъслечни промени. Законът за социалните услуги трябва да сложи основите на социалната работа и да регламентира множеството взаимовръзки между тези, които помагат, и уязвимите групи хора.
Помагането е професионална работа и за това се изискват знания, опит, умения и ресурси, които да направят помощта адекватна, така че децата в риск и семействата със затруднения да бъдат подкрепени адекватно. Спирането на Закона за социалните услуги ще остави социалната ни система в колапса, в който е в момента, а именно: липса на каквито и да било мерки, свързани с качеството на услугите, липса на системен контрол върху ефективността на харчените пари в услугите и най-вече липса на каквито ида било професионални стандарти за грижа. Тоест, ще продължим да си имаме една неефективна социална помощ, която ще е доста скъпа за държавата и за всички нас.
На какво се дължи негативният отзвук към закона?
– Битката за Закона за социалните услуги за съжаление е политическа и тя се води вътре в управлението между „Обединените патриоти“ и ГЕРБ. Видимите актьори в тази битка обаче са пропагандни организации, които чрез дезинформация, фалшиви новини и изкривени истини оказват натиск върху правителството и Народното събрание. Въпреки че миналата година през март законът беше приет с пълно мнозинство от депутатите, днес те са силно повлияни от тази пропаганда. Така депутатите от БСП внесоха този закон в Конституционния съд и „Воля“ иска неговото отлагане до края на годината.
Законът за социалните услуги е част от една по-голяма война, която се води в обществата ни, и това е дезинформационната война против семейството, децата и правата на човека. Тази война е против неправителствените организации, които са единственият стожер заедно с журналистическата общност, които пазят устоите на демокрацията. За съжаление това са тенденции не само у нас, но и в целия свят, и от нас като българи зависи какво ще правим, за да защитим нормализацията в обществото ни. Дотук ние правим малко, защото Стратегията за детето беше отменена със същите пропагандни хватки и след Закона за социалните услуги наред са отмяната на Закона за закрила на детето, Закона за борба с домашното насилие и пр.
Какви са основните промени в Закона за социалните услуги и защо са важни?
– Най-важната промяна, която се въвежда, е регулацията на отношенията между държава, общини и доставчици на социални услуги, където е насочен публичен ресурс да се помага на хора, които са изпаднали в нужда. Другата съществена промяна е контрол върху качеството на социалните услуги, така че когато се инвестират средства в социална помощ и подкрепа, да е ясно какъв е резултатът от нея и затова в рамките на този закон се създава държавна агенция по качеството.
Ние сме хора, които всеки ден работим, помагаме на бити деца и жени, хора с увреждания, възрастни хора, наркозависими, бездомни, бедни семейства и виждаме, особено в това време на криза, колко е важно да има добре работеща социална система.
И в тази криза, когато се очаква безработицата, безпаричието и отчаянието да вземат все по-застрашителни размери, отново се виждат проблеми в координацията на социалната система, гражданските организации на места работят с общините, но достъпът до най-уязвимите е отново в ръцете на тези организации.
Именно затова организациите в Националната мрежа за децата сме подкрепили над 6500 деца в 3200 семейства с 4404 броя хранителни пакети от началото на кризата, причинена от разпространението на COVID-19. И днес тези организации са на място и помагат, като се разнасят втора употреба техника на деца да учат дистанционно, учебни материали и пр.
Нуждите обаче са много по-големи, а през следващите месеци ситуацията ще се влоши, особено през есента и зимата на тази година. Точно затова Законът за социалните услуги трябва да влезе в сила незабавно още на 1 юли и да помогне на цялата социална система, включително и на общините в борбата с бедността и глада, който ни очаква в следващите месеци. За да се случи това обаче, е необходима политическа зрялост, която да отличава ясно какво е пропаганда и какво е истинска социална реформа, която да помогне на помагащите да помагат.
Източник: dnevnik.bg
Снимка: pixabay.com